СИМПТОМИ НА ДИЈАБЕТЕС: Доколку вашите нокти ја добијат ОВАА боја, проверете го шеќерот во крвта!

Симптомите на дијабетес тип 2 не се појавуваат секогаш одеднаш. Медицинските експерти советуваат да внимавате на какви било промени на ноктите на рацете и нозете
Без разлика дали се кратки или долги, дебели или тенки, вашите нокти можат да откријат многу тајни за вашето здравје.
Промените во текстурата, дебелината или бојата може да сигнализираат дека сте болни пред да се појават други симптоми. Од недостаток на витамини до одредени видови на рак и раните знаци на висок шеќер во крвта, ноктите содржат многу траги.
Кога страдате од хронична болест како што е дијабетес тип 2, уште поважно е да обрнете посебно внимание на здравјето на вашите нокти. Игнорирањето на симптомите и лошото управување со состојбата може да доведе до катастрофални здравствени ризици. Промените во бојата и дебелината на ноктите може да предупредат на ризик.

Што е дијабетес тип 2?
Дијабетесот тип 2 е хронична здравствена состојба во која нивото на шеќер се зголемува во крвотокот.
Вообичаено, хормонот инсулин помага во движењето на гликозата од крвта до клетките, каде што се користи за енергија. Меѓутоа, кај дијабетес тип 2, клетките на телото не се во состојба да одговорат на инсулинот како што треба.
Во подоцнежните фази на состојбата, телото исто така може да не произведува доволно инсулин. Неконтролираниот дијабетес тип 2 може да доведе до хронично високи нивоа на гликоза во крвта, што може да предизвика неколку симптоми и потенцијално да доведе до сериозни компликации.


This image has an empty alt attribute; its file name is nokti-za-bolesi-5.jpg

Симптоми на дијабетес тип 2 на ноктите
Кај некои луѓе со дијабетес, ноктите добиваат жолтеникава нијанса.
„Често оваа промена на бојата е поврзана со разградувањето на шеќерот и неговото влијание врз колагенот во ноктите“, вели „Хелтјан“.
Сајтот за здравје додаде: „Овој тип на жолтеникава боја не е штетен. Не треба да се лекува. Но, во некои случаи, жолтицата може да биде знак за инфекција на ноктите. Ноктите ќе станат жолти и ќе станат кршливи“.


Други промени на ноктите
„Многу вообичаени болести може да се манифестираат преку изгледот на вашите нокти“, додала д-р Елизабет Салада.
„Секогаш сакате да бидете свесни за каква било промена во обликот на ноктот, дебелината, конзистентноста, гледањето на површината, бојата на ноктот, дали ноктот е одвоен од подлогата на ноктите. Мало руменило во основата на ноктот понекогаш е и симптом на дијабетес“.

This image has an empty alt attribute; its file name is nokti-za-bolest-4.jpg


Раните симптоми на дијабетес вклучуваат:
– Постојана глад
– Недостаток на енергија
– Замор
– Прекумерна жед
– Често мокрење
– Заматен вид
– Болка, пецкање или вкочанетост во рацете или нозете.

Фото: Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …