И’ самиот Хипократ се колнел во него: Докажано е дека го намалува холестеролот и крвниот притисок – сега е вистинското време да уживате во ОВА ЛЕКОВИТО РАСТЕНИЕ

Хипократ рекол дека ова лековито растение може да го замени секој лек, а има и докази за неговата ефикасност.

Бозелот е едно од најстарите лековити растенија во Европа, а чајот и сокот од бозел се користат уште од античко време. Докажано е дека ова растение го намалува холестеролот и крвниот притисок и сега можете безбедно да уживате во него. Што и да решите да подготвите, нема да погрешите бидејќи се е корисно и лековито.


Има околу триесет видови од фамилијата бозел, а за лекување и исхрана најмногу се користат црните (Sambucus nigra) и црвените (Sambucus racemosa), сите негови делови се лековити, но најчесто се користат цветовите и бобинките. Од цветовите се прават чаеви, сирупи и сокови, а од бобинките се прават чаеви и џемови, додека коренот, листовите и кората некогаш се користеле за проблеми со дишењето.

This image has an empty alt attribute; its file name is bozel-crni-bobinki.png


Употребата на бозелот е позната уште од античко време и е повеќекратна, па се наведува дека Хипократ верувал дека може да ги замени сите лекови. Факт е дека бозелот е богат со супстанции кои придонесуваат за здравјето на луѓето. Бобинките содржат алкалоиди, каротини, танини, органски киселини и витамини А, Б и Ц, додека цветовите се богати со гликозиди, танини, флавоноиди, каротини, рутин и витамин Ц.

Се верува дека флавоноидите, моќни антиоксиданси, се во голема мера одговорни за лековитите својства на бозелот. Бозелот поради своето дејство се користи во превенција од рак и во лекување на дегенеративни заболувања. Помага и за зајакнување на имунолошкиот систем, помага при астма и воспаление на дишните патишта бидејќи го олеснува дишењето и кашлањето. Има детоксикативно дејство бидејќи го поттикнува лачењето на токсините од лимфните жлезди.


Високото ниво на влакна содржани во бобиците го намалува нивото на т.н. лош холестерол, кој ја намалува веројатноста за развој на атеросклероза и други кардиоваскуларни заболувања. Бозелот е богат и со калиум, кој го штити срцето бидејќи ги опушта крвните садови, што го намалува крвниот притисок. Докажано е и ефектот на антиоксидансите од инсулинот врз регулацијата на нивото на инсулин и гликоза, кои помагаат да се спречи развојот на болеста и да се обезбеди стабилност за луѓето со дијабетес. Помага и при слабеење.

This image has an empty alt attribute; its file name is bozel-caj.jpg

Чајот од бозел може да се користи и ладен за плакнење на грлото во случај на воспалување на крајниците или гнојна ангина. Чајот е одличен избор за лекување на вируси и грип. Може да се користи за добро потење при грип и настинка, но и превентивно. Се препорачува и како средство за чистење на крвта. Помеѓу густата кора на бозелот и централниот дел на стеблото има светло зелена обвивка, од која се подготвува чај кој успешно го чисти желудникот.

Внимание: Не јадете сурови бобинки на бозел. Црните плодови се токсични во сурова состојба бидејќи под влијание на покачена температура се распаѓаат токсичните материи. Трудниците и доилките никогаш не треба да јадат бозел. Цветовите бозел по сушењето мора да имаат природна боја. Не се препорачува чување на суви цветови повеќе од 12. месеци. Во случај цветовите да потемнат порано, фрлете ги.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …