(ВИДЕО) БОЛНА ИСПОВЕД НА ВИЛ СМИТ КОЈА ШОКИРАЛА МНОГУМИНА: Гледав како ми исчезнуваат ПАРИТЕ и куќата, а проговорил и психоделичното искуство!

Вил Смит гостувал во шоуто на Нетфликс „My Next Guest Needs No Introduction“ (На мојот следен гостин не му треба претставување), чиј водител беше Дејвид Летерман. Шоуто се снимало пред доделувањето на Оскарите, па не се зборувало за инцидент, а Смит меѓу другото раскажал за своето искуство со дрогата и како дошло до тоа.

„Сè може да исчезне во секунда“


Летерман спомнал анегдота од книгата на Смит во која тој го опишува разговорот со Џејмс Њутон Хауард, кој работел на музиката за филмот „Јас сум легенда“. Во разговорот било спомнато, раскажува Летерман, дека филмот заработил 77. милиони долари во првиот викенд од прикажувањето, на што Смит одговорил: „Се прашувам што можевме да направиме за да заработиме 80. милиони“.


„Во тој момент почнав да сфаќам дека тоа е суптилна болест. Кога ќе се фокусирате на материјалниот успех, ништо не е доволно“, коментира Смит.
„Не разговарав со никого 14. дена. Тоа ми помогна да разберам какво лудило се случува во мојата глава. Бев на врвот на материјалното богатство. Мислам дека во човечката природа е да разбере дека материјалниот свет не е доволен за да одржи нашата среќа“, додал тој.
„Невозможно е да го заштитите вашето семејство. Тоа е илузија. Безбедноста е илузија. Мораме да научиме да живееме со сознанието дека сè може да исчезне во секунда. Ако го знаете тоа, како можете да бидете среќни”, се прашувал Смит.


„Гледав како исчезнуваат парите, куќата и кариерата“
Тој бил мотивиран од ајахуаска, која ја пробал 14. пати за неколку години, да сфати дека ништо надвор од него нема да го направи среќен, „па отишол на духовно патување“. Тој рекол дека еден пријател му предложил ајахуаска и дека се исплашил пред тестот, но истражувал за тој психоделик.
„Не е дека баш халуцинираш. Двете реалности се сто проценти реални.Знаеш дека седиш во соба,знаеш што гледаш.Не е дека нешто доаѓа наместо реалноста,но двете искуства се целосно одделени. Што се случува во вашата глава, тоа се случува во собата. Но, штом ќе го испиете, ќе се гледате себеси на начини на кои никогаш не сте се виделе“, рекол актерот.

Тој го опишал едното искуство како „најпеколното психичко искуство во животот“.

„Одеднаш почнав да гледам сцена во која ми исчезнуваат сите пари, мојата куќа исчезнува, а мојата кариера ја нема. И се обидувам да добијам пари и кариера, но целиот мој живот не успева”, го опишал своето искуство Смит.

This image has an empty alt attribute; its file name is vil-smit-1.jpg
„Потоа слушнав глас кој вели: ‘Тоа е ебен живот’. И слушам како Вилов вика: ‘Тато, помогни ми. Тато! Зошто не ми помагаш?’. И јас и велам дека не ја гледам“, рекол тој, додавајќи дека во тој момент шаманот го фатил за рамо и му рекол да се опушти.
„Во тој момент сакав само да стигнам до Вилов. Престанав да се грижам и за мојата куќа и за мојата кариера“, рекол Смит.
Заклучил дека искуството го научило дека може да поднесе каква било загуба во животот.

Фото: Принтскрин/YouRube/Netflix

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ГИ НАСМЕАЛ ГЛЕДАЧИТЕ – Водителот на РТС се „телепортирал“ во студио за време на преносот на СП: „Сепак, не ја плаќаме претплатата за џабе!“

Водителот на Радио-телевизијата на Србија (РТС) стана хит на социјалните мрежи откако се „телепортираше“ во …