Ова се можни ефекти врз вашето здравје ако земате витамин Д по 50. години.

Како што минуваат годините, ризикот од развој на одредени здравствени состојби, како што се остеопороза, рак и хипертензија, се зголемува. Со други зборови, тело старо 50. години значително се разликува од тело старо 20. години. Ова е причината зошто земањето одредени додатоци може да резултира со некои изненадувачки ефекти.
Многу луѓе во последниве години се фрлија на суплементација на витамин Д. Тој е уникатен витамин бидејќи, кога е изложен на сонце, човечкото тело може само да го синтетизира.
Способноста на кожата на постарите луѓе да произведува витамин Д се проценува на околу 25. проценти од способноста на кожата на луѓето на возраст од 20. до 30. години изложени на иста количина на сончева светлина, според Eat This, Not That.

This image has an empty alt attribute; its file name is vitamin-d-1.jpg
Ако имате над 50. години и спаѓате во категоријата корисници на суплементи на витамин Д, еве неколку корисни ефекти што може да ги доживеете:


Посилни коски
Како што луѓето стареат, нивниот ризик од остеопороза се зголемува. За среќа, суплементацијата на витамин Д доведува до поголема минерална густина на коските и намален ризик од развој на остеопороза.

Контрола на анксиозност
Идентификувани се неколку рецептори на витамин Д кои влијаат на расположението во мозокот, што укажува на тоа дека ниските нивоа на витамин Д може да бидат поврзани со когнитивниот пад и симптомите на депресија.


This image has an empty alt attribute; its file name is vitamini-i-minerali-za-esen-i-zima-1.jpg

Помал ризик од рак
Возраста е најважниот фактор на ризик за одредени видови на рак. Севкупните стапки на инциденца на рак постојано се зголемуваат со стареењето, што значи дека изнаоѓањето начини за намалување на ризикот од стареење е од клучно значење.
Резултатите од студијата објавена во списанието BMJ сугерираат дека високите нивоа на витамин Д се поврзани со 20. отсто помал ризик од одредени видови на рак и’ кај мажите и кај жените во споредба со оние со ниско ниво на витамин Д.


Намалување на крвниот притисок
Ризикот од хипертензија значително се зголемува како што старее лицето. Податоците собрани од експерти покажаа поврзаност помеѓу ниските нивоа на витамин Д и зголемената инциденца на висок крвен притисок, како и ризикот од хипертензија.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …