НЕВЕРОЈАТНА ПОВРЗАНОСТ ПОМЕЃУ ЧУВСТВАТА И ЗДРАВЈЕТО – ДОКТОР ПО ТРАДИЦИОНАЛНА КИНЕСКА МЕДИЦИНА ОТКРИВА: Главна причина за болеста се емоциите, а овие органи се НАЈЧУВСТВИТЕЛНИ!

Дури и’ во античка Кина, лекарите биле свесни за влијанието што емоциите го имаат врз физичкото здравје на организмот.
Според кинеската медицина, основна причина за болеста се емоциите, а секој орган има своја. Тагата е прикачена на белите дробови, лутината за црниот дроб, стравот за бубрезите, а грижата за стомакот.
Секој орган има свој „вкус“. Белите дробови сакаат зачинето и луто, црниот дроб кисело, слезината слатко и бубрезите солени. Според кинеските лекари, органите имаат и своја енергетска насока.
Доколку забележи дека имате тенок или рапав глас, на лекарот му е јасно дека енергијата на белите дробови на пациентот е на ниско ниво. Црвенилото на очите укажува на проблеми со црниот дроб, а жолтилото на лицето укажува на недостаток на крв и слаба функција на слезината. Ако жената не може да остане бремена, се проценува енергијата на левиот и десниот бубрег.
Енергијата се нарекува Чи и зависи од крвта, па затоа лекарите од кинеската медицина велат дека крвта е мајка на енергијата, а енергијата е господар на крвта.
– Бубрезите се еден од најважните органи во кинеската медицина, бидејќи ја претставуваат основата на јин и јанг и се еден од важните енергетски центри на нашето тело. Тие се поврзани со мускулно-скелетниот систем, слухот и стравовите. Со лечење на бубрезите влијаете на сите овие системи – објаснува специјалистот по традиционална кинеска медицина Ана Жикиќ.

Таа нагласува дека црниот дроб е врзан за крвта, крвта се складира во него и обично секогаш се лекува при менструални нарушувања кај жените.
– „Ветерот“ живее во црниот дроб, а понекогаш се манифестира во форма на чешање, главоболки, вртоглавица. Една од најважните функции на црниот дроб е да обезбеди непречен проток на енергија низ нашето тело, но и проток на мислите. Ако црниот дроб е во хармонија, не треба да има стрес и притисок. Луѓето со здрав црн дроб се мирни, многу лесно донесуваат одлуки и се добри лидери – вели д-р Жикиќ.
И’ додава дека доколку црниот дроб е во состојба на стагнација, опструкција или има оган во него (еден од синдромите во кинеската медицина), отежнат е протокот на енергија низ црниот дроб, но и низ телото, што се манифестира како физички и емоционални проблеми.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …