(ВИДЕО+ФОТО) ЕДИНСТВЕНА ПРЕЖИВЕНА ОД ПАД НА АВИОН, ПА СО ДЕНОВИ ТАЛКАЛА НИЗ ЏУНГЛАТА: „Со ужасни болки чекорев преку МРТВИТЕ за да се спасам!“

Џулијан за влакно ја избегнала смртта со чиста среќа, а благодарение на времето што го поминала со нејзиниот татко во џунглата, успеала да си го спаси животот.
Џулијана Кепке е родена во 1954. година. Таа до својата 17-та година живеела сосема нормален живот, а потоа во нејзиниот живот се случило нешто неочекувано што ќе ја потресе и ќе ја промени од корен.
Во далечната 1971. година, на 24. декември, Џулијан тргнала со својата мајка да го посети татко ѝ во Пукалп за Божиќ. Доцнеле со резервацијата, не можеле да го изберат местото, резервацијата автоматски се одредуваше за некои од малкуте преостанати места.
Авионот конечно полетал по задоцнување од 7. часа. Летал на височина од 6.400 метри кога упаднал во бура и доживеал сериозни турбуленции. Громот конечно го погоди авионот, кој набрзо се урнал. Во авионот имало 92. патници кои исчезнале во џунглите на Амазон на територијата на Перу. После 10. дена интензивна потрага, конечно била запрена со заклучок дека нема преживеани. Барем така се мислело тогаш… На дванаесеттиот ден, Џулијан била пронајдена.
Таа потоа го опишала целиот настан во една од нејзините многубројни презентации. Таа ги навела и ги раскажала сите детали од оваа страшна несреќа.
– Турбуленциите беа толку силни што буквално си поигруваа со авионот, седиштата и багажот кој испадна од шкафчето. Тоа беа подароци, цвеќиња, божиќни колачи, се’ беше расфрлено низ кабината – опишала таа.
Џулијан гледала како молњите блескаат низ авионот и додека се држела за рака со мајка си и другите патници почнала да плаче и да вреска. Авионот почнал да паѓа, а бучавата од моторот и ја наполнила главата.
– Одеднаш бучавата престана и излегов од авионот. Слободно паѓав 3,2 км и понатаму врзана за седиштето. Шумолењето на воздухот беше единствениот звук што можев да го слушнам.

This image has an empty alt attribute; its file name is julijan-kepke-1.jpg
Додека чувствувала како паѓа низ дрвјата, ја изгубила свеста и следниот ден се разбудила сама во џунглата. Ја побарала мајка си, но никој не ѝ одговорил. На местото на несреќата пронашла кесичка со слатки кои и биле единствената храна.


– Ја скршив клучната коска и имав длабоки расекотини на нозете, но повредите не ми беа сериозни. Подоцна сфатив дека имам скинати лигаменти, но можев да одам.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

20 ПРАВИЛА НА ВОСПИТУВАЊЕ НА ГОЛЕМИОТ ПЕДАГОГ – МАРИЈА МОНТЕСОРИ: Еве како да го одгледате најдоброто и најспособното дете на светот

Големиот педагог Марија Монтесори знаела како да го воспита најдоброто дете на светот, со само …