Фројд тврдел дека знае се за работите што луѓето ги кријат – Еве зошто ЧОВЕК НЕ МОЖЕ ДА ЧУВА ТАЈНА!

Покрај неговата основна должност и вокација, Зигмунд Фројд со задоволство се занимавал со теоретски објаснувања на религиозните, антрополошките, уметничките појави.

На феминистките и на религиозните луѓе веројатно нема да им се допаднат ставовите на Фројд за верувањата што ги застапуваат и бранат.
Навистина би можело да се каже дека секој човек постојано врши психолошка анализа на своите соседи и дека, според тоа, ги познава подобро од себе. Меѓутоа, за да го постигнеме она за што нè предупредуваат зборовите – спознајте се себеси – потребно е вашите навидум случајни постапки и пропусти да ги ставите под лупа – рекол тој.


„Кој има очи да види и уши да слуша, може да се увери дека не постои смртник кој може да скрие тајна. Ако устата му е нема, тој прави џагор со врвовите на прстите; од секоја негова пора протекува предавство. Затоа, задачата, да се направи свесно она најскришното во човечката душа, е лесно да се реши“

Една од неговите многу интересни размислувања и заклучоци што ги извлекол од начинот на кој луѓето се обидуваат да сокријат тајни и колку, според него, тоа е теоретски и практично невозможно, е едно од најинтересните од неговата пракса.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …