(ФОТО) Победникот на Евросонг ја бакнал својата девојка пред хотел во Торино и се вратил во војната

„Ќе славам на пат. Долг пат затоа што, за да се вратиме во Украина, прво ќе се качиме во авион, а потоа во комбе. Затоа верувам дека ќе го прославам мојот роденден еден ден подоцна, на 17. мај, и така во прегратките на мајка ми. Стефанија, на која и ја напишав песната што победи на Евровизија“, изјавил по победата на Украина фронтменот на оркестарот Калуш, Олег Псиук и потсетил на ситуацијата во која моментално се наоѓа неговата земја.
-Еден од стиховите на нашата песна гласи: „Секогаш ќе си го најдам домот, иако сите патишта се уништени.“ Поради сето ова, нашите мајки се горди на нашата победа. Но, тие не слават бидејќи во нашата земја има војна. Поради Евросонгдобивме посебна дозвола за напуштање на Украина. За разлика од другите делегации, првите проби почнавме да ги одржуваме дури во Италија. А не ни беше лесно бидејќи секое утро се будевме и прашувавме дали сите наши дома се живи и здрави“, вели музичарот, кој пред да замине од Торино е снимен како ја бакнува својата девојка Олександра пред хотелот и се збогува со неа.

„Не знаеме што ќе се случи кога ќе се вратиме“
Со фотографијата со своето момче и неговите колеги на Инстаграм се пофали и самата Олександра. “Многу емоции. Тешко е да се најдат зборови… Сè уште не можете целосно да разберете сè што се случува! Колку труд, колку возбуда. Вашата победа, победата на Украина. Се гордеам со тебе, Олег”, напишала таа.

loading...


„Немаме планови, не знаеме што ќе се случи кога ќе се вратиме во Украина. Имаме војна. Војна, а не воен филм. Се будиме од звуците на експлозии. Тешко е што ни се случува. А ни се случува да станеш наутро и да не си сигурен дали семејството и пријателите се уште живи. Постојано сме загрижени, од денот кога ја минавме границата. И едвај чекаме да се вратиме во татковината, да бидете дома, со нашите семејства“, изјавил Олег претходно на прес-конференцијата.
Да потсетиме, музичарите добија специјална дозвола да ја напуштат Украина и покрај законот со кој им се забранува на работоспособните мажи да ја напуштат земјата разурната од војна. Победата во Торино ја однесоа со песната „Стефанија“, откако цело време беа фаворити на обложувалниците.

Фото: Принтскрин/Instagram


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто некои луѓе нè НЕРВИРААТ БЕЗ БИЛО КАКОВ ПОВОД? Психолозите даваат објаснување!

Одговорот на ова прашање всушност лежи во нас самите Речиси секој знае некои луѓе кои …