Повремените болки под десното ребро укажуваат на сериозен проблем со еден орган

Болката или непријатноста на десната страна на стомакот веднаш под ребрата е можен знак дека црниот дроб е оштетен и можеби првиот видлив симптом на заболување на замастен црн дроб, кое често нема никакви симптоми.
Повеќето луѓе ќе ја развијат само првата фаза на замастен црн дроб, а многу често не се ни свесни за тоа. Безалкохолната масна болест на црниот дроб (NAFLD) се смета за една од најчестите заболувања на црниот дроб во развиените земји, а инциденцата во Европа е помеѓу 30. и 40. проценти. Околу 60. проценти од пациентите со дијабетес тип 2 имаат NAFLD.
Кога се појавуваат симптоми, најчести се замор, слабост, губење на тежината и апетит, гадење, болки во стомакот, пожолтување на кожата и очите. Сепак, ова може да биде знак дека болеста веќе напредувала.

Масти и воспаленија
Доколку се открие и третира во рана фаза, количината на маснотии во црниот дроб може да се намали и да се запре влошувањето на болеста до цироза. Тогаш симптомите како отечен стомак и нозе, екстремен замор и ментална конфузија станаа вообичаени. Ако столицата или урината е темна, па дури и црна, веднаш побарајте лекарска помош. Често замастениот црн дроб се дијагностицира патем и после тоа е важно да се следи количината на лузни на тој орган бидејќи тоа е важен знак за тоа колку болеста е напредната. Главниот лек за NAFLD е здрава исхрана и поголема физичка активност. Ова се општи совети, но значително ги намалуваат мастите и воспалението на црниот дроб. Доколку е потребно, важно е да изгубите тежина. Поточно, оние со прекумерна тежина, доколку изгубат седум до десет проценти од својата телесна тежина, можат да го запрат или дури и да го регенерираат оштетениот црн дроб.

loading...

This image has an empty alt attribute; its file name is crn-drob.jpg

Медитеранска исхрана
Бројни студии, вклучувајќи ја и познатата студија PREDIMED, докажуваат дека медитеранската исхрана е поврзана со помала преваленца на NAFLD. Затоа се препорачува да се јаде зеленчук, риба и маслиново масло бидејќи се богати со омега-3 незаситени масни киселини, интегрални житарки поради изобилството на влакна и зеленчук кои се извор на полифеноли и многу други биолошки активни соединенија. Спротивно на верувањето дека мастите се корисни за замастен црн дроб, поголема е опасноста од фруктозата и засладените пијалоци и другите едноставни јаглехидрати. Секако, без сон, зачинетата и преработена храна во никој случај не е пожелна, но оние со замастен црн дроб нема да ја влошат состојбата ако јадат здрави масти.


Метаболизмот на мастите
Треба да се напомене дека акутната масна болест на црниот дроб не е исто како NAFLD. Акутен замастен црн дроб може да се појави ненадејно за време на бременоста или поради одредени лекови или токсини. Замастен црн дроб е резултат на акумулација на маснотии во црниот дроб што надминува пет проценти од вкупната тежина на ткивото на црниот дроб. Тој е предизвикан од вродени и стекнати нарушувања на метаболизмот на мастите, но секој замастен црн дроб треба да се следи и третира.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПЕТ РАБОТИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ПОЧИТУВА СЕКОЈА СВЕКРВА: Само така ќе има совршен однос со синот и снаата

Сите знаеме за стереотипот за свекрвите, кој не е најпозитивен. Меѓутоа, во пракса често е …