Може да слабеете и кога јадете слатки ако ги следите овие 4. стручни совети

ИАКО многу строги диети наметнуваат ограничувања за јадење слатки, некои експерти сметаат дека тоа не е вистинскиот пристап и дека доведува до лош однос со храната.
Затоа, ако имате желба да јадете нешто слатко, треба да си удоволите. Ако сте љубител на десерти, но сакате да изгубите тежина, постојат многу здрави опции кои диететичарите ги препорачуваат дури и на оние кои се држат до калорискиот дефицит.

Одлучете се за десерти во контролирани порции
Само затоа што се обидувате да изгубите тежина не значи дека треба да престанете да јадете десерти. Наместо тоа, претпазливоста со големини на порции може да направи чуда. „Десертите со контролирани порции се добри опции за оние кои сакаат да ја контролираат својата тежина“, вели нутриционистот Лорен Манакер.


Уживајте во шолја зелен чај со вашиот десерт
Можеби нема автоматски да го поврзувате пиењето чај со јадење десерти, но таа комбинација може да биде не само вкусна туку и здрава. Манакер предлага зелен чај. „Зелениот чај содржи кофеин и соединение наречено EGCG, за кое е докажано дека поддржува губење на тежината“, вели Манакер.

This image has an empty alt attribute; its file name is nina-martina-dieta.jpg


Потпрете се на природната сладост на овошјето
Ако сте љубител на овошје, потрудете се одвреме-навреме да се потпрете на вашата омилена сорта. „Јадењето овошје може да помогне да ја задоволите вашата желба за слатки, а со тоа и да му ги дадете на вашето тело потребните влакна кои можат да помогнат да се контролира апетитот и да се постигне ситост“, вели Манакер.

Дајте си дозвола да јадете каков било десерт
Понекогаш премногу ограничувања за губење на тежината може да предизвикаат контра-ефект. „Кога ќе се ограничиме во исхраната и не си дозволуваме да уживаме во храната што ја посакуваме, желбата само ќе се зголеми“, вели нутриционистот Тејлор Весили.
„Желбата ќе продолжи да се зголемува најверојатно додека не се откажете. Во тој момент, поголема е веројатноста да јадете поголеми количини отколку што веднаш ќе сте изеле. Звучи контраинтуитивно да јадете слатко за да изгубите тежина, но всушност ви помага да ја одржите вашата одлуки и дисциплина на долг рок “, продолжува Весили.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Идеја за појадок (или десерт): Леб од темно чоколадо и банана

Ви претставуваме рецепт за идеален и вкусен појадок со додаток по ваш избор Овој појадок …