Кристијано Роналдо се колне во овие пет навики во исхраната

Тој играше на повеќе од 1.100 натпревари, постигна повеќе од 800 гола и освои многу достигнувања и награди, меѓу кои и Златната копачка и Златната топка, а беше прогласен за најдобар стрелец на Светското првенство. Секако, се работи за Кристијано Роналдо, икона која напорно работи и има посебен режим на вежбање и исхрана.
Покрај тоа што го тренира умот, доволно спие, тренира кардио и тегови и наоѓа време за опуштање, Роналдо се колне и во петте навики за исхрана наведени подолу.

Јаде многу протеини
Роналдо смета дека добриот тренинг мора да се комбинира со добра исхрана. Неговата исхрана е богата со протеини. Поточно, сака да јаде риба. Едно од неговите омилени јадења е комбинација од изматени јајца, пржени компири и парчиња солен бакалар. Ако јаде во ресторан, најчесто ќе нарача стек со салата.


View this post on Instagram


A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano)


Следи избалансирана исхрана
Иако во неговиот фокус се протеините, Роналдо ја споменува важноста на урамнотежена исхрана. Внимава да консумирате јаглехидрати од извори како што се цели зрна, овошје и зеленчук.
Комбинацијата на протеини и здрави јаглехидрати може да помогне во намалување на шеќерот во крвта и губење на тежината.

Избегнува шеќер
Роналдо нагласува дека се држи настрана од слатката храна. Дава краткотраен излив на енергија кој брзо исчезнува. Ако јадете многу слатка храна, вашето тело може да биде изложено на поголем ризик од развој на дијабетес тип 2 со текот на времето. Храната богата со шеќер, исто така, влијае на способноста на телото да одржува избалансирано ниво на шеќер во крвта. Ова исто така може да доведе до слаба издржливост.
Ако сакате шеќер, овошјето е одлична алтернатива.

Пие многу вода
Роналдо сака обична вода и избегнува алкохол и газирани пијалоци. Алкохолот е природен диуретик и предизвикува телото да ја исфрли водата од клетките, а во комбинација со потењето уште побрзо ќе ве дехидрира.

Јаде редовно и често
Роналдо верува дека е важно да се одржи високо ниво на енергија, а тоа го постигнува со редовни и чести оброци. Некогаш јаде и до шест помали оброци на ден бидејќи се води од изреката дека е подобро да се јаде често отколку да се прескокнуваат оброците.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Сакате да ги изгубите мастите од стомакот? Ќе се изненадите која вежба е најефикасна за тоа!

На многумина од нас им е тешко да одвојат време за редовно вежбање. Некои се …