ЗАТЕМНУВАЊЕ НА МЕСЕЧИНАТА ВО СКОРПИЈА, 16.05.2022: Не очекуваат МНОГУ ПРЕСВРТИ, а овие 4. ЗНАЦИ најмногу ќе ги погоди!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак…
Што значи претстојното затемнување на Месечината за овие 4. хороскопски знаци
Барем еднаш месечно, полната месечина го засилува интензитетот на моментот, правејќи нè да се чувствуваме поврзани со себе и да ја кажуваме нашата вистина. Но, околу двапати годишно, добиваме моќна полна Месечина што се совпаѓа со затемнување на Месечината. Познато е дека овие настани под притисок стимулираат потреси достојни за внимание, создавајќи промени кои веројатно се подготвуваат веќе некое време.

Сезоната на затемнување се случува двапати годишно и главно вклучува две затемнувања на Сонцето и две затемнувања на Месечината. Во моментов сме во срцето на првата сезона на затемнување во 2022. година, која започна со затемнувањето на Сонцето во Бик на 30. април. Во недела, на 15. мај, ќе добиеме драматично затемнување на Месечината во фиксниот воден знак, Шкорпија.
Иако овој настан ќе биде второ затемнување во годината, тоа е трето во серијата што започна на 19. ноември 2021. година и завршува на 28. октомври 2023. година. Прочитајте за да дознаете повеќе за затемнувањата на Месечината, како и детали за тоа кои знаци ќе бидат најмногу погодени од овој астролошки момент што ја менува играта.


Што значат затемнувањето на Месечината во астрологијата?
Полната месечина дава совршена можност да одите во звучна купка или час по медитација со вашите духовни пријатели, да ставите кристали на полнење или да направите месечева вода. Ако не сте на ова ниво, можеби сте откриле дека техниките за визуелизација, длабокото дишење или часовите по јога ви помагаат да управувате со енергијата во моментот. Но, за разлика од редовната полна месечина, затемнувањата на Месечината се случуваат само двапати годишно и предизвикуваат вибрации кои се многу поинтензивни од енергијата на просечната полна месечина.

Енергијата на затемнувањето е толку засилена што многумина ќе ја доживеат како вистинска бура. Најдобар начин да се справите со ова е едноставно да исчекорите од вашиот пат и да ја пуштите да го направи своето, дури и ако тоа ги урне вашите совршено поставени планови и ве остави во хаотичен хаос. Затемнувањата нè учат дека всушност постои лекција што треба да се научи – а можеби дури и нов пат напред – кога прашината ќе се слегне.


Затемнувањата на Месечината можат да бидат особено полни со пресврти, особено кога станува збор за вашите најблиски односи. Во астрологијата, Месечината ги претставува емоциите, додека сонцето го претставува нашиот основен идентитет и слика за себе. Кога блескавата месечина е во својата полна и најсветла состојба и во исто време се бори со неа со застрашувачка сенка (позната како затемнување), може да бидеме охрабрени да ги видиме појасно нашите сопствени сенки – обрасци, однесувања, проблеми – кои се појавуваат во нашите односи со другите.

Сепак, не секое затемнување на Месечината ќе ги засили вашите емоции и ќе ви го промени животот. Навистина зависи од тоа како астролошкиот настан ќе комуницира со вашата натална карта. Генерално, затемнувањето најмногу го чувствувате ако „удри“ – или се поклопи со – дел од вашата карта под одреден агол. За да добиете увид во тоа како ова може да влијае на вас, ќе сакате да се запознаете со вашата голема тројка (вашето сонце, месечина и подзнак), како и со другите планетарни позиции и агли во вашата карта, како што се Меркур, Венера и Марс.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Привлечноста помеѓу овие знаци е нереална: Тие остануваат заедно додека смртта не ги раздели

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …