Како до посјајна кожа и порамномерен тен на кожата?

Изложеноста на сонце е главна причина за појава на хиперпигментација на кожата, бидејќи сончевата светлина е главниот фактор за производство на меланин. Дополнителни фактори се хормоналните промени, како и самиот процес на стареење. Меланинот делува како природен крем за сончање на нашата кожа така што не заштитува од штетните УВ зраци. Но, прекумерното изложување на сонце може да го наруши овој процес, и да доведе до хиперпигментација.

This image has an empty alt attribute; its file name is INT_EN_ECN_210006_210007_210008_Anti_Pigment_Skin_Perfecting_Serum_08_2021_static-_FBPost_v2.jpg


Откако ќе се појават темните дамки, дополнителното изложување на сонце може да го влоши проблемот со тоа што старечките дамки (или сончевите дамки), мелазмата и пост-воспалителните хиперпигментациски дамки ќе бидат уште потемни.

This image has an empty alt attribute; its file name is INT_EN_ECN_210006_210007_210008_Anti_Pigment_Skin_Perfecting_Serum_08_2021_FBCar_V4.jpg


Важно е да се знае дека сончевите зраци влијаат на кожата дури и во облачните денови и затоа заштита е потребна во текот на целиот ден. Освен што ја намалуваат хиперпигментацијата, Eucerin Anti-Pigment Day SPF 30 и Anti-Pigment Day SPF30 Tinted (со прекривен ефект, светла и потемна нијанса) нудат и ефикасна заштита од UVA и UVB (SPF 30) и спречуваат формирање на дополнителни пигментни дамки предизвикани од сонцето. Дополнително новиот Еуцерин анти пигмент серум ги намалува темните дамки и овозможува поубав сјај на кожата. Фактички патентираниот Тиамидол кој го има во овој производ обезбедува изедначување на тенот на кожата. Може да се користи за различни типови на кожа, брзо се впива и ефектот е мазна и негувана кожа.

Ограничувањето на изложеноста на кожата на сонце, исто така, ќе помогне да се намалат случаите на хиперпигментација. Обидете се да се држите подалеку од сонце кога е најинтензивно и носете заштитна облека вклучувајќи капи за сонце и очила секогаш кога е можно. Кога кожата е изложена на сонце, нанесете и производ за заштита од сонце: со соодветно ниво на заштитен фактор, кој е специјално формулиран за типот на вашата кожа.

This image has an empty alt attribute; its file name is INT_EN_ECN_210006_210007_210008_Anti_Pigment_Skin_Perfecting_Serum_08_2021_FBCar_V2.jpg

Употребата на крем за сончање со широк спектар на заштита може дополнително да помогне да се спречи хиперпигментација.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што значи кога го сонувате поранешниот партнер: Едно значење е ПРЕДУПРЕДУВАЧКО – важна ПОРАКА е на пат до вас

Не постои личност на која не и се случило да сонува за поранешен партнер или …