Експертите предупредуваат на често занемарен симптом на дијабетес

Според една неодамнешна студија, луѓето со дијабетес се изложени на ризик од проблеми со забите, а дури е околу 20. отсто поголем за оние кои не се грижат доволно за својата состојба.

Дијабетичарите имаат поголема веројатност да развијат расипување на забите бидејќи циркулирачката гликоза ги поддржува бактериите во устата кои ослободуваат деминерализирачки киселини. Ова може да биде причина за зголемен ризик од расипување и губење на забите.


Резултатите доаѓаат од неодамнешната мета-анализа на 22. набљудувачки студии спроведени ширум светот.
Истражувачите истакнале дека дијабетесот го зголемува ризикот од орални заболувања со воспалителен одговор и намалено производство на плунка поради консумирање на препишаните лекови.

This image has an empty alt attribute; its file name is zabobolka-1-1024x683.jpg


Вишиот автор на анализата, Абдолхалим Раџаби, изјави за Medscape News: „Постојат различни познати компликации кои се разгледуваат во третманот на дијабетес, вклучувајќи невропатија, нефропатија, кардиоваскуларни болести, хипертензија и бубрежна болест. Сепак, хронична компликација на оваа болест, која може да биде помалку забележлива и помалку опиплива, е расипување на забите и губење, што исто така може да ги влоши другите состојби“.

Наодите ја истакнуваат потребата лекарите да обрнат внимание на здравјето на забите на пациентите со дијабетес
Компликациите обично вклучуваат сува уста, кариес и пародонтална болест, што може да доведе до губење на забите во тешки случаи. Се проценува дека околу една третина од пациентите со дијабетес страдаат од орални проблеми како резултат на лошата орална хигиена.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што значи кога го сонувате поранешниот партнер: Едно значење е ПРЕДУПРЕДУВАЧКО – важна ПОРАКА е на пат до вас

Не постои личност на која не и се случило да сонува за поранешен партнер или …