Говор на телото – Овој тест открива МНОГУ за вас: Дали сте ДОМИНАНТНИ, „СЕ УЛИЗУВАТЕ“ или имате НЕДОСТАТОК НА САМОДОВЕРБА, дознајте брзо!

Дали сте свесни колку едно едноставно ракување може да открие за вас – дознајте какви сте во однос на начинот на кој се поздравувате со некого.
Ракувањето е вообичаен начин на поздравување во многу земји, а она што многумина не го знаат е дека начинот на ракување открива многу за една личност. Одредени стилови покажуваат дали сте доминантни, чувствителни или се сметате себеси за еднакви со другите – најдете се!

Стил на ракавица
Ако сакате при ракувањето со другата рака да го покриете горниот дел од дланката на лицето со кое се поздравувате, тоа може да има две значења. Имено, политичарите често се ракуваат на овој начин бидејќи остава впечаток дека личноста е достојна за ваша почит, но ако така се ракувате при првата средба, ќе оставите впечаток на некој што се улизува.


This image has an empty alt attribute; its file name is rakuvanje-2.jpg

Дланката свртена надолу
Експертите за говор на телото велат дека дланката свртена надолу, т.е. ако вашата рака е на врвот кога се ракувате, тоа испраќа порака за супериорност. Тоа покажува дека имате блескава, силна личност и дека сакате да бидете доминантни.
Од друга страна, ако најчесто ја вртите дланката нагоре при ракување, т.е. раката ви е одоздола, тоа покажува дека немате особено изразена и силна личност.


Стисок на „мртва риба“
Веројатно веќе знаете дека најлош впечаток оставаат луѓето кои тивко и нежно се ракуваат при ракување, т.е. тие ја имаат таканаречената „мртва риба“ зафат. Така постапуваар луѓето на кои им недостасува самодоверба.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 1.233 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 (од 06.08 до 08.08.2022): Пријавени се 10. починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 …