Јадењето кикирики има голема предност а можат да придонесат да живеете подолго

Има МНОГУ причини да уживате во кикирики и производи на база на кикирики, како што се путер од кикирики и масло од кикирики, но еден од главните ефекти од неговото консумирање е тоа што може да ви помогне да живеете подолго. Да, добро прочитавте. Омилените јатки се една од најхранливите намирници во кои можете да уживате и која може да додаде години во вашиот живот.

Кикириките содржат здрави масти, протеини, влакна и повеќе од 25. есенцијални хранливи материи, од витамини Б и есенцијални амино киселини до минерали како што се магнезиум, фосфор и калиум. Исто така, обезбедува широк спектар на биоактивни соединенија за кои студиите докажале дека помагаат во здравјето на срцето.


This image has an empty alt attribute; its file name is puter-od-kikiriki-1.jpg
Мастите од кикирики се првенствено мононезаситени и полинезаситени, а познато е дека двата вида помагаат да се намали ризикот од срцеви заболувања. Американското здружение за срце препорачува конзумирање на незаситени наместо заситени масти кои се наоѓаат во храната како што се путерот, полномасните млечни производи и масното месо.

Кикириките се особено заситувачки и можат да помогнат во контролата на тежината, благодарение на нивната содржина на влакна и протеини. Динамичното дуо протеини и влакна помагаат во бавното варење за да се намали гладот ​​и да се зголеми ситоста.


This image has an empty alt attribute; its file name is kikiriki-3-731x1024.jpg

Една студија објавена во JAMA објавила дека кикириките можат да ви помогнат да живеете подолго и да бидете поздрави. Истражувачите откриле дека учесниците во студијата кои рекле дека уживаат во кикиритки и други јатки имале значително помала веројатност да умрат од која било причина, особено од срцеви заболувања. Една од главните предности на споменатите кикиритки беше нивната достапност во споредба со другите јатки. Неколку други големи студии спроведени на илјадници учесници, исто така, заклучиле дека кикириките, како дел од здравата растителна исхрана, можат да ви помогнат да додадете повеќе години во вашиот живот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЖИВОТ ВО ЗАЕДНИЦА – 1.500 луѓе споделиле 12. клучни совети за среќен брак

Разговарајте за сè отворено, особено за она што ве боли… Кога се оженил, американскиот автор …