ЕДНОСТАВНО И ЗДРАВО – Осум импресивни придобивки од пиењето сок од морков! Го подобрува здравјето на речиси сите органи во вашето тело!

Сокот од морков дава неверојатни здравствени придобивки,  евтин е и лесен за правење…
Не само што обезбедува калиум и витамин Ц, туку е и многу богат со провитамин А. Се верува дека пиењето сок од морков го зајакнува имунитетот и го подобрува здравјето на очите и кожата, меѓу другите придобивки.
Еве ги импресивните придобивки од пиењето сок од морков:

1. Овој сок е многу хранлив
Сокот од морков е нискокалоричен и малку јаглехидрати, а содржи многу хранливи материи. Една чаша (240 мл) содржи:
Калории: 96
Протеини: 2 грама
Масти: помалку од 1 грам
Јаглехидрати: 22 грама
Шеќери: 9 грама
Влакна: 2 грама
Витамин А (како провитамин А): 255% од дневната вредност
Витамин Ц: 23%
Витамин К: 31%
калиум: 15%
Сокот од морков исто така ги обезбедува каротеноидните пигменти лутеин и зеаксантин, кои делуваат како антиоксиданти во вашето тело. Антиоксидансите се борат со нестабилните молекули наречени слободни радикали. Главниот каротеноид во сокот од морков е бета каротенот, кој е одговорен за портокаловата боја на морковот. Вашето тело го претвора во антиоксиданс на витамин А.


This image has an empty alt attribute; its file name is sok-od-morkov.jpg

2. Може да го подобри здравјето на очите
Сокот од морков содржи големи количини на хранливи материи кои им помагаат на вашите очи. Витаминот А е од витално значење за здравјето на очите. Неколку студии го поврзуваат внесот на овошје и зеленчук што содржат провитамин А со намален ризик од слепило и очни болести поврзани со стареење. Освен тоа, сокот од морков е одличен извор на лутеин и зеаксантин, два други каротеноиди кои се акумулираат во вашите очи и ги штитат од штетна светлина.


3. Го зајакнува имунитетот
Сокот од морков може да го зајакне вашиот имунолошки систем. И витамините А и Ц кои се наоѓаат во сокот од морков делуваат како антиоксиданти и ги штитат имуните клетки од оштетување на слободните радикали. Покрај тоа, овој сок е богат извор на витамин Б6. Не само што витаминот Б6 е неопходен за оптимален имунолошки одговор, туку неговиот недостаток е поврзан и со ослабен имунитет.

This image has an empty alt attribute; its file name is en-kameron-i-sok-od-morkovi-1.jpg


4. Може да обезбеди антиканцерогени ефекти
Студиите во епрувети сугерираат дека одредени соединенија во сокот од морков може да штитат од рак. Особено, полиацетилените, бета каротенот и лутеинот од екстрактот од сок од морков може да бидат ефикасни против клетките на леукемијата. Една студија покажала дека лекувањето на клетките на леукемијата со екстракти од сок од морков во текот на 72. часа довела до смрт на клетките на ракот и го запрела циклусот на раст на клетките.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ИНТИМНИ МИСЛИ НА ЛЕДИ ДИ – ДЕНЕС СУМ НА КОЛЕНА, ЧЕКАМ ДА ПОМИНЕ РАЗВОДОТ, МНОГУ Е ​​ГРДО: Се продаваат писмата на принцезата Дијана до нејзините пријатели

Во аукциската куќа Дејвид Ли се продаваат 32 писма на покојната принцеза Дијана. Целата заработка …