(ВИДЕО+ФОТО) Украинските претставници се огласиле пред вечерашниот настап на Евровизија, народот ги поддржува: „До победа“

ВЕЧЕРВА е првата полуфинална вечер на Евровизија во Торино, а украинските претставници, „Калуша оркестра“, настапуваат шести пат по ред со песната „Стефанија“.
„Денес е првото полуфинале. Ќе дадеме се од себе“, напишале членовите на групата на Инстаграм пред нивниот настап на Евровизија.

View this post on Instagram

A post shared by KALUSH (@kalush.official)


Тие објавија и список на земји кои денеска можат да гласаат за нивно поминување во финалето, а на листата се Албанија, Ерменија, Австрија, Бугарија, Хрватска, Франција, Грција, Исланд, Италија, Латвија, Молдавија, Холандија, Норвешка, Португалија и Словенија.
„Гласајте за Украина денес! Само овие земји можат да гласаат во полуфиналето. Гледајте ја емисијата вечерва и не пропуштајте време да гласате бидејќи е ограничено“, објасниле тие.


Во коментарите под денешните објави, луѓето ги поддржуваат и го поддржуваат нивниот напредок во финалето, како и нивната победа.
„Каква песна … Победата е ваша“, „Најдобри сте, сакам да победите“, „Среќно! Мора да стигнете до финале“, „Напред Украина“, „До победа“, „Веруваме во вас и ви држете прсти“, „Среќно момци, веруваме во вас“, „Ве сакаме и поддржуваме“, се дел од многуте коментари.


View this post on Instagram

A post shared by KALUSH (@kalush.official)

Да потсетиме, претставниците на Украина се на врвот на обложувалниците за победа неколку недели. Веднаш зад нив се Италијанците, Обединетото Кралство, Шведска и Шпанија. Констракта која ја претставува Србија со песната In Corpore Sano е на десеттото место. Хрватската претставничка Миа Димшиќ е на 27. место.
Оркестарот Калуш е украинска рап група основана во 2019. година. Групата ја сочинуваат основачот и рапер Олех Псиук, мултиинструменталистот Ихор Диденчук и танчерот Влад Курочка. Диденчук е член и на електро-фолк бендот Go_A, кој минатата година ја претставуваше Украина на Евровизија со песната Shum и го зазеде високото петто место.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што ја одредува СУДБИНАТА на човекот? Десет цитати од познат психолог кои можат да дадат одговор

Познат психолог открива што е тоа што, според него, ја одредува судбината на речиси секој …