Што начинот на кој СЕ БАКНУВАТЕ кажува ЗА ВАС?

Бакнувањето во нашето тело ослободува хемикалии кои прават да се чувствуваме удобно и убаво, вели Такиша Роланд-Џенкинс, професионален консултант во клиниката Between Us. Меѓутоа, во оние ситуации кога после долго време ќе сретнете некого на улица и таа личност веднаш ќе почне да ве бакнува во знак на поздрав, можеби нема да се чувствувате толку удобно и убаво. Но, дали некогаш сте се запрашале што кажува за вас начинот на кој се бакнувате?
.
Бакнеж на секој образ
Два бакнежи за време на поздравот откриваат дека сте традиционални. Уживате во симетрија и рамнотежа. Љубезноста и пристојноста се должност од која не отстапувате, па веројатно го задржувате здивот за време на ваков поздрав, нели?

Еден бакнеж
Уживате да ги оставате луѓето околу вас да „висат“, да очекувате повеќе и да се прашувате што ќе се случи понатаму. Вие сте личност која сака контрола, па додека повеќето луѓе се бакнуваат двапати, вие ќе се бакнувате само еднаш.


Бакнеж во воздух
Се наведнуваш кон личноста со која се поздравуваш, но остануваш само блиску до нејзиниот образ и само звукот на бакнежот открива „бакнеж во образ“. Ова е социјално незгодно, покажува неподготвеност кон личноста што ја бакнувате, освен ако на усните немате светла боја на кармин што не сакате да ја оставите на туѓ образ.

Прегратка наместо бакнеж
Сакате да дадете само малку љубов и внимание. Бакнежот е премногу интимен за да можете само патем да го споделите. Помалку значење и давате на прегратката, додека полугушкањето го чувате само за блиските луѓе. Во литературата, музиката, филмовите или секојдневието – бакнежите симболизираат љубов и страст, и ги исполнуваат нашите срца, а вие сте поддржувач на тоа мислење.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …