КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Починале 3. лица: Викендов се регистрирани 159. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 06.05 до 08.05.2022):

Направени се 2.777 тестови, а регистрирани се 159 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 79, Битола – 29, Прилеп – 9, Охрид – 8, Куманово, Кавадарци и Велес – по 5, Кичево – 4, Тетово и Ресен – по 3, Штип и Гевгелија – по 2, Гостивар, Струга, Радовиш, Богданци и Кратово – по 1.

loading...

Од вкупниот број на позитивни (159), регистрирани се 25 реинфекции.

Регистрирани сe 225 оздравени пациенти од: Скопје – 137, Битола – 40, Прилеп и Охрид – по 9, Делчево – 6, Кавадарци – 5, Штип – 4, Гостивар – 3, Тетово, Струмица и Демир Хисар – по 2, Кичево, Ресен, Струга, Неготино, Берово и Виница – по 1.


Во текот на изминатите 3 дена (од 06.05 до 08.05.2022), пријавено е едно починато лице од Охрид (82г), починат во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително регистрирани се 2 починати лица од Скопје (58г и 83г). Едно лице е починато во домашни и едно во болнички услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 27.04.-29.04.2022 година.

Направени се 2.777 тестови преку: ИЈЗ-229, ЦЈЗ Скопје-118, ЦЈЗ Битола-103, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–100, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-85, Биотек-107, Систина-65, лабораторија Лаор-100, Синлаб-9, Ремедика-9, Плодност-40, Генеа-10, Никоб Лаб-219, ВФВ Медикал-44, Ели МедикаПлус-27, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–13, ЖанМитрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.327.


Досега во земјата се направени вкупно 2.030.368 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на
епидемијата изнесува 310.298, бројот на оздравени пациенти е 300.433, на починатие 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 578.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145858, Активни 245
Куманово 16646, Активни 13
Битола 15473, Активни 127
Прилеп 14171, Активни 26
Тетово 13463, Активни 14
Кавадарци 10654, Активни 16
Велес 9776, Активни 15
Гостивар 9591, Активни 13
Охрид 8867, Активни 25
Струмица 8066, Активни 12
Штип 8030, Активни 9
Кичево 5631, Активни 10
Кочани 5078, Активни 4
Струга 4720, Активни 4
Гевгелија 4408, Активни 7
Неготино 3679, Активни 1
Ресен 2730, Активни 13
Свети Николе 2624, Активни 0
Радовиш 2530, Активни 2
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1979, Активни 3
Дебар 1674, Активни 1
Берово 1660, Активни 5
Валандово 1488, Активни 3
Виница 1393, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 2
Богданци 1020, Активни 1
Кратово 966, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 832, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Театарски уметници од Србија, Северна Македонија и Албанија стануваат дел од „ОТВОРЕН БАЛКАН“

Претставници на националните театри на Србија, Северна Македонија и Албанија, на 28. септември, во Владата …