Зверев подобар од Циципас, во финалето против Алкараз

Германецот Александар Зверев е вториот финалист на турнирот во Мадрид. Во второто полуфинале го победи Стефанос Циципас со 6:4, 3:6, 6:2, а во мечот за титулата в недела од 18 часот и 30 минути со директен пренос на Спорт Клуб 1 ќе игра против Карлос Алкараз.
Германецот го доби првиот дел од натпреварот против Циципас со 6:4. Во дуел на одлични сервери, Зверев ја искористи единствената брејк топка во седмиот гем и стигна до сетот на предности.
Гркот го возврати ударот во вториот сет и го израмни резултатот на 1:1. Сега успеа да дојде до единствените две брејк топки во осмиот гем. Првата не ја искористи, но затоа втората го искористи за 5:3. Во следниот гем лесно го доби гемот на свој сервис за да го израмни резултатот во сетови.

View this post on Instagram

A post shared by Tennis TV (@tennistv)Сепак, загубата на вториот сет не го поколеба Зверев. Германецот веднаш направи брејк и поведе со 3:0. После тоа Циципас немаше шанси да се врати и Зверев закажа решавачки меч во главниот град на Шпанија со Алкараз.

View this post on Instagram

A post shared by Tennis TV (@tennistv)


Фото: Принтскрин/Twitter


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) As: Бензема има нов клуб. За две сезони ќе заработи 400 милиони евра

AS пишува дека Карим Бензема (35) е се поблиску до заминување од Реал Мадрид. Засега …