Зошто веќе утре треба да почнеме да трчаме? Тоа директно влијае на овие четири работи!

Трчањето е омилена вежба за многумина…
Трчањето е одличен начин да дојдете во форма, но исто така може да биде од корист за речиси секој дел од нашето тело и да ни го подигне духот.
Ако размислувате да започнете со трчање кога ќе прочитате сè за придобивките од оваа активност, веруваме дека утре ќе бидете подготвени да воведете нови рутини.

Трчањето го подобрува вашето здравје
Трчањето е всушност одличен начин за зголемување на целокупното здравје. Истражувањата покажуваат дека трчањето може позитивно да влијае на нивото на добриот холестерол, а во исто време да ви помогне да ја зголемите функцијата на белите дробови.


This image has an empty alt attribute; its file name is trcanje2-1024x683.jpg

Губење на тежина
Трчањето е една од најдобрите форми на вежбање за губење или одржување на тежината. Човек со нормален индекс на телесна маса може да согори до 12. калории за една минута додека трча.


Ја зголемува самодовербата
Не сите придобивки од трчањето се физички. Трчањето може да даде забележителен поттик за вашата самодоверба и самопочитување. Со поставување и постигнување цели, можете да си дадете поголемо чувство на зајакнување што ќе направи да се чувствувате многу посреќни.

Го намалува стресот
Стресот може да предизвика голем број здравствени проблеми и проблеми со расположението. Може да го намали и вашиот апетит и квалитетот на сонот. Кога трчате, го принудувате вашето тело да го „исфрли“ вишокот енергија и хормони.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …