Зачин кој спречува надуеност – доволни се само неколку грама да ги решите стомачните проблеми

Ова лековито растение од семејството на штитоцветни се користи повеќе од 4.000 години. Има многу лековити својства, па затоа не е чудно што се користела како лек во древниот Египет. Станува збор за ким.
Расте во областа од источниот Медитеран до Азија, а особено во Индија, која е нејзин најголем производител. Кимот е незаменлив дел од индиското кари и многу други интернационални јадења.
Поточно, во готвењето се користат семки од ким, кои имаат зачинет сладок вкус со траги на горчина, а кој многу наликува на анасон. Кимот е исто така многу силен зачин, затоа користете го умерено.

This image has an empty alt attribute; its file name is kim.jpg


Во блискоисточната кујна, кимот се додава во сите јадења со грав и наут. Главната причина? Ја спречува надуеноста и гасовите предизвикани од конзумирањето на овие мешунки. Вечерта пред термичката обработка треба да се натопи гравот, а потоа при готвењето да се додаде малку ким.

Доколку имате проблеми со надуеност и гасови, можете да ја испробате техниката на џвакање прстофат семки од ким неколку пати на ден со претходна консултација со лекар.


This image has an empty alt attribute; its file name is melen-kim-1-1024x538.jpg
Некои истражувања покажале дека семките од ким ја стабилизираат цревната флора и можат да помогнат во лекувањето на гастроинтестиналните нарушувања, да го спречат растот на лошите и да го поттикнат растот на добрите бактерии.
Кимот може да се најде на пазарот во специјализирани продавници за зачини или здрава храна во форма на семки или прав.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) МОЗА БИНТ НАСЕР – Сопругата на катарскиот шеик стана модна икона на СП, нејзините комбинации привлекуваат внимание

Моза бинт Насер, сопругата на поранешниот емир на Катар, шеикот Хамад бин Калифа Ал Тани, …