Дали имате суви очи и кожа? Тоа може да биде знак дека ви недостасува ОВОЈ витамин

Витамините се неопходни за телото да функционира правилно
Витаминот А е витамин растворлив во масти и е важен за многу телесни функции, вклучувајќи правилен вид, имунолошки систем, репродукција и добро здравје на кожата. Постојат два вида на витамин А кои се наоѓаат во храната: подготвен витамин А и провитамин А, пишува Healthline. Преформираниот витамин А е познат и како ретинол и обично се наоѓа во месото, рибата, јајцата и млечните производи. Бремените жени, доилките, новороденчињата и децата се изложени на поголем ризик од негов недостаток.

Овие знаци укажуваат на недостаток на витамин А.
Сува кожа
Витаминот А е важен за создавање и „поправка“ на клетките на кожата, а помага и во борбата против воспалението поради одредени проблеми со кожата. Недостатокот на витамин А може да биде виновник за развој на егзема и други кожни проблеми. Егземата е состојба која предизвикува сува кожа, чешање и воспаление.


This image has an empty alt attribute; its file name is vitamin-a.jpg

Суви очи
Сувите очи се еден од најпознатите проблеми поврзани со недостаток на витамин А. Сувите очи или неможноста да се формираат солзи е еден од првите знаци кога имаме недостаток на овој витамин.


Одложен раст
Децата кои не добиваат доволно витамин А може да имаат ретардација на растот. Тоа е затоа што витаминот А е неопходен за правилен развој на човечкото тело.

This image has an empty alt attribute; its file name is Vitamin-A-hrana.jpg


Бавно зараснување на раните
Раните кои не зараснуваат добро по повреда може да укажуваат на тоа дека имате недостаток на витамин А. Го стимулира производството на колаген, важна компонента на здрава кожа.

Акни
Бидејќи витаминот А го стимулира развојот на кожата и се бори против воспалението, може да помогне во спречување или лекување на акни. Неколку студии го поврзуваат ниското ниво на витамин А со присуството на акни. Во една студија на 200 возрасни, нивоата на витамин А кај оние со акни биле повеќе од 80 mcg пониски отколку кај оние без оваа состојба, пишува Healthline.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Британските лекари советуваат: Доколку имате проблеми со кардиоваскуларниот систем, внимавајте на внесувањето на суво овошје

Треба да внимавате ако имате проблеми со срцето Кардиоваскуларните болести го заземаат неславното прво место …