(ВИДЕО+ФОТО) Жителите на едно село биле во шок кога дознале дека мостот е украден

Колекционерите и препродавачите на железо и други метали често во потрагата го крадат употребениот метален предмет кој се користи. Сите сè уште добро се сеќаваме кога исчезнуваа шахтите и оградите, а некогаш се празнаа цели градилишта.
Во овој случај непознатите крадци отишле неколку чекори подалеку. А имале многу повеќе храброст и дрскост затоа што успеале да го демонтираат и одземат целиот мост пред очите на селаните.

loading...

Станува збор за мост во Индија, во близина на селото Амијавар кој е изграден во 1972 година. Тежи 500 тони и бил долг 18. метри, служел за поврзување на бреговите на каналот Ара. Бидејќи пред извесно време бил прогласен за опасен, бил ставен вон функција, а во негова близина бил изграден нов бетонски мост.
Селаните побарале од надлежните да го отстранат стариот мост, а потоа се појавила екипа со тешка механизација која почнала да го демонтира мостот и да отстранува делови. Бидејќи биле во работни униформи, селаните не се сомневале во нивните намери, претпоставувајќи дека се работи за работници на државни институции. Крадците рекле дека се од државниот сектор за одржување канали. Им требале цели два дена да го демонтираат мостот.


„Луѓето дојдоа со тешка механизација, секачи на гас и работеа цели два дена на демонтирање на мостот“, рекол Ганди Чаудари, локален жител. За работите да бидат подобри, локалните жители биле изненадени од нивната посветена работа и јавно ја пофалиле посветената работа на државните службеници. Многумина дури ги фотографирале и фотографиите биле објавени на социјалните мрежи. А потоа дошол шокот кога по неколку дена во медиумите прочитале дека легендарниот стар мост исчезнал и дека државата нема никаква врска со тоа.
Полицијата во моментов врши увид на сите откупни станици за старо железо за да ги пронајде мостот и крадците. Последните информации велат дека влегле во трага на некои членови на бандата, но од делови од мостот нема трага.

Фото: Принтскрин/YouTube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПЕТ РАБОТИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ПОЧИТУВА СЕКОЈА СВЕКРВА: Само така ќе има совршен однос со синот и снаата

Сите знаеме за стереотипот за свекрвите, кој не е најпозитивен. Меѓутоа, во пракса често е …