(ВИДЕО) Новак формата за Мадрид ја усовршува во Бока

Новак Ѓоковиќ следната недела ќе настапи на Мастерсот во Мадрид, а за овој турнир се подготвува во Црна Гора.
Поточно, во Которскиот залив, каде по Отвореното првенство на Србија, каде во финалето беше поразен од Русинот Андреј Рубљев, тренира со новата надеж на српскиот тенис Хамад Меџедовиќ.
Во видеото кое Меџедовиќ го објави на својот Инстаграм профил, тој и Ѓоковиќ работат на стекнување сила и кондиција, со помош на лента што се растегнува.
Ѓоковиќ ќе брани 500 поени од 2019 година во Мадрид, кога го освои овој Мастерс. Негов главен конкурент ќе биде петкратниот шампион на Мадрид, Рафаел Надал, кој во меѓувреме се врати на тренинзите по проблемот со ребрата.
Во понеделник започнува Мастерсот во Мадрид, а потоа следува нов во Рим од 8-15. Мај, а потоа круната на сезоната на земјена подлога – Ролан Гарос од 22. мај до 5. јуни.

Фото: Принтскрин/Instagram


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почина еден од најголемите тениски тренери на сите времиња

ЛЕГЕНДАРНИОТ тениски тренер Ник Болтиери починал на 90-годишна возраст. Американските медиуми пишуваат дека тој починал …