ЛЕКОВИТОСТ НА МОРИНГАТА – НЕВЕРОЈАТНИ ЕФЕКТИ НА ЗЕЛЕНИОТ ЗЛАТЕН ПРАВ: Ова чудесно растение го регулира крвниот притисок, ги штити срцето и црниот дроб!

Морингата моментално е една од најпопуларните намирници за луѓето кои уживаат во здрава исхрана.
По чиа семињата, киноата и ашвагандата, на пазарот за храна се појави нова „суперхрана“ која воодушеви многу поборници за здрава исхрана, нутриционисти и фитнес гуруа.
Тоа е моринга, дрво кое расте во подножјето на Хималаите и во некои региони на Индија, Африка, Пакистан, Тајланд.

This image has an empty alt attribute; its file name is moringa-drvo.jpg

loading...

Поради исклучителната хранлива вредност, магазинот „Тајм“ ја прогласил за нова киноа.
Исто како и другите популарни намирници, здравствените придобивки од дрвјата моринга се познати во различни култури со илјадници години. Според трендовите на „Гугл“, интересот за моринга рапидно расте во последните 9. години.

Лековити својства на морингата
Според студијата објавена во списанието Phytotherapy Research, кората, сокот, листот, коренот, семките и цветот на морингата традиционално се користат за лекување на различни болести, вклучувајќи: оток, артритис, епилепсија, нарушувања на тироидната жлезда, анемија, кај бактериски, габични, вирусни и паразитски инфекции.
Како тоа да не е доволно, ова „волшебно дрво“ е поврзано и со позитивни ефекти врз растот на функцијата на кожата и косата, здравјето на коските, имунитетот, кардиоваскуларното здравје, здравјето на очите и превенцијата од рак. Освен тоа, му се припишува и афродизијачко дејство – им помага на мажите со еректилна дисфункција, а кај жените го зголемува задоволството од сексот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) НЕГАТИВНИ РЕАКЦИИ – Гледачите згрозени од новиот филм за Мерлин Монро: „Ова е сурово, не го гледајте!“

Филмот „Blonde“, измислена приказна за легендарната актерка Мерлин Монро, кој неодамна беше објавен на Нетфликс, …