Како стресот директно влијае на вашиот изглед и на вашето лице? Можете да „остарите“ преку ноќ

Светот во кој живееме се чини дека е полн со неизбежни стресови. Роковите изгледаат бескрајни, превозот никогаш не пристигнува на време, проблемите на работа, проблемите со семејството, а алиштата не се собираат сами – и тоа е само утринска рутина.
Стресот е неизбежен. Тоа не само што ве вознемирува, туку и ве прави раздразливи. Оваа природна физичка и ментална реакција може да се одрази на нашиот изглед.

Што се случува со моето тело?
Технолошкиот напредок постави поголеми барања за нашето време и енергија. Бидејќи не им даваме приоритет на нашите техники на лично дополнување и справување со стресот, последиците се поголеми од кога било.
Кога сме под голем стрес, нашето тело доживува голем удар. Реагира со ослободување на хормони кои го зголемуваат дишењето и отчукувањата на срцето, а нашите мускули стануваат посилни и подготвени да одговорат на опасност. „Хормоните на стресот се дизајнирани да ви помогнат да преживеете опасна по живот ситуација“, вели Дорис Деј, дерматолог од Њујорк. Бидејќи вашето тело е во состојба на подготвеност, размислувате појасно, а учењето и меморијата се подобруваат. Ова е многу корисно ако имате работа со навистина опасна ситуација, но во денешниот свет, ние често реагираме на помали ситуации со исто ниво на одговор на стрес. Нивоата на стрес остануваат покачени многу подолго отколку што е потребно. За време на овие напади, физичките симптоми почнуваат да се манифестираат одвнатре.


Сепак, жените и мажите поинаку го доживуваат стресот
За жените, справувањето со стресот може да доведе до уште поголем стрес. Примарните реакции на моделот на машкиот мозок се „бори се или бегај“, додека женскиот модел на мозок е повеќе поврзан со „грижата и пријателството“. Комбинацијата на хормони на стрес со покачен естроген и окситоцин може да ги натера да реагираат со желба да се грижат за другите или да негуваат значајни односи.


Еве како работите стануваат грди
„Постојаната загриженост е ослободувањето на адреналин и други хормони на стрес – што може негативно да влијае на нашата кожа со текот на времето“, вели д-р Деј. „Истражувањата покажуваат дека долготрајниот стрес го потиснува имунолошкиот систем на сите органи, вклучувајќи ја и нашата кожа“. Дерматологот од Мајами, д-р Џенис Лима-Марибона вели дека кортизолот, примарниот хормон на стресот, е главниот виновник. „Нормално, нивоата на кортизол осцилираат кон нашиот внатрешен деноноќен часовник, со врвни нивоа наутро и ниски околу полноќ. Кога сме под стрес, нивото на кортизол е нарушено, што може да предизвика појава на акни и да ги влоши состојбите како што се егзема, псоријаза и атопичен дерматитис.Нашата кожа, коса и нокти се најмалку важни за нашиот опстанок. Значи, во време на стрес, вредните витамини и минерали се приоритет за виталните метаболички процеси на нашето тело и производството на стрес хормони. Кожата е надворешниот барометар на она што се случува внатре. Безнадежниот тен е најмалата наша грижа – можеме да очекуваме и повеќе линии и брчки. Постојаното покачено ниво на кортизол е катаболично за телото“.


Стресот не само што влијае на вашата кожа и на лицето, туку влијае и на косата, забите, ноктите и целото тело. Како што рековме, во борбата против стресот, телото испраќа витамини до органите кои се од витално значење за нашето здравје. На последно место се работите кои всушност не прават убави и здрави! Затоа потрудете се што поскоро да работите на регулирање на стресот и проблемите што ги имате или ако не можете сами да се справите со нив, консултирајте се со експерт за тоа како да се справите со вашите проблеми.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Познатиот композитор е целосно уништен: „Скршен сум, не напушти пред неколку часа“

Еден од најпознатите британски композитори, Ендрју Лојд Вебер, објави дека неговиот најстар син Николас починал …