Обичен пијалок спречува камења во бубрезите и е добар извор на витамин Ц

Веројатно сте слушнале дека водата со лимон е исклучително популарна денес. Овој додаток на водата и додава вкус, но дали е и поздрава?
Малку научни истражувања се направени конкретно за вода со лимон, но постојат истражувања за придобивките од лимонот и водата одделно. Еве како вашето тело може да има корист од водата со лимон:

Хидратација
Водата е најдобриот пијалок за хидратација, но многумина не пијат доволно. Додавањето лимон го подобрува вкусот на водата, што може да ви помогне да пиете повеќе.


Добар извор на витамин Ц
Цитрусните овошја како лимонот се богати со витамин Ц, примарен антиоксиданс кој помага во заштитата на клетките од оштетување на слободните радикали. Иако лимоните не се на врвот на листата на агруми со висока содржина на витамин Ц, тие сепак се добар извор на тоа. Сокот од еден лимон обезбедува околу 18,6 милиграми витамин Ц. Препорачаната дневна количина за возрасни е 65. до 90. милиграми.

This image has an empty alt attribute; its file name is sok-od-limon.jpg


Квалитет на кожа
Витаминот Ц кој се наоѓа во лимонот може да помогне во намалувањето на брчките на кожата и оштетувањето од сонцето. Ако вашата кожа ја изгуби влажноста, таа станува сува и склона кон брчки.

Го помага варењето
Некои луѓе пијат вода со лимон како дневен утрински лаксатив за да спречат запек. Пиењето топла вода со лимон кога ќе се разбудите може да му помогне на вашиот дигестивен систем да покрене.


Камен во бубрегот
Лимонската киселина во лимонот може да помогне во спречување на камења во бубрезите. Цитратот, компонента на лимонската киселина, ја прави урината помалку кисела. Ако пиете вода со лимон, не добивате само цитрат, туку и вода што ви е потребна за да спречите или да се ослободите од камењата, пишува Healthline.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …