(ФОТО) Девојката на 15 години ВЛЕГЛА ВО МЕНОПАУЗА, а потоа ја дознала катастрофалната вест!

На само 15. години, менопаузата не било нешто што Аби Лејн мислела дека може да и се случи, па затоа бил катастрофален удар кога лекарите откриле дека таа започнала предвреме
За некој во триесеттите, тоа би било неочекувано, а за тинејџерката Аби Лејн, тоа бил шокантен момент кога лекарите потврдиле дека влегла во прерана менопауза.
Никогаш не добила менструација, а потоа се појавиле класичните симптоми на менопауза, топли бранови и промени во расположението, на само 15. години.
„Кога ми беше дијагностицирана, навистина се борев да сфатам дека сум неплодна на толку млада возраст“, ​​рекла Аби.


„Очигледно, на 15 години не планирав наскоро да имам деца, но секогаш ги посакував. Јас бев едно од оние деца кои беа прилично мајчински настроени, па мислам дека тогаш бев прилично депресивна знаејќи дека нема да можам да родам. Тоа ме натера да се чувствувам помалку како жена, иако е смешно, и всушност поминав низ фазата на носење екстензии и женски работи за да се чувствувам повеќе женствено“.
Сознанието дека била неплодна на толку млада возраст ја оставило Аби од Нотингем да се бори, но сега таа се помирила со тоа. Сепак, 30-годишниот логопед сè уште страда од сите вообичаени симптоми на менопауза, вклучувајќи топли бранови и промени во расположението.

„Мајка ми и сестра ми нормално добија менструации, поради што делумно мислев дека нешто не е во ред кога мојата не дојде“


Дијагностицирана и е кога имала само 15 години, но симптомите и почнале порано.

Аби рекла: „Кога бев тинејџерка, видов дека сите мои пријателки имаат менструација, а мојата никогаш не дојдоа. Отидов на лекар за тоа, ми рекоа дека некои девојки не добиваат пред 16. или 17., па морам да почекам и ги замолив да ми направат тестови. Излезе дека влегов во менопауза“.


This image has an empty alt attribute; its file name is abi-lejn-1.jpg

Нејзините промени во расположението првично биле отфрлени како дел од растењето – но тестовите откриле вистински проблем.
Таа рекла: „Моите кутри родители. Сигурно мислеле дека имаат навистина проблематично дете. Бев прилично срамежлива на училиште, но дома постојано го менував расположението, од многу среќна во тажна. Би ги имала овие испади на нив, тоа беше апсолутно страшно“.
Докторот никогаш не и кажал на Аби конкретна причина зошто толку рано влегла во менопауза, бидејќи немала семејна историја на предвремена менопауза.

Таа рекла: „Мајка ми и сестра ми нормално добија менструација, поради што делумно мислев дека нешто не е во ред кога мојата не дојде. Бидејќи никогаш не добив менструација, лекарите направија уште неколку тестови и открија дека имам само еден јајник и дека тој не произведува естроген. Потоа добив неколку различни апчиња за контрацепција, а потоа конечно ХРТ, кои сè уште ги пијам“.

Повеќето жени минуваат низ менопауза, која се дефинира како прекин на менструацијата, во нивните 50-ти, но многумина ја доживуваат порано.
Тоа се случува кога јајниците престануваат да ослободуваат јајце клетки секој месец. Бидејќи фоликулот – кесата во јајниците каде што се развива незрело јајце – исто така произведува естроген, нивото на овој хормон исто така паѓа.

Фото: Принтскрин/Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ГО ПРАШАЛА ДЕЧКОТО ЗА ШТО ФАНТАЗИРА ВО КРЕВЕТ, А ПОДОБРО ДА НЕ ГО НАПРАВИЛА ТОА! „Тоа беше најпогубната реченица што некогаш сум ја слушнала“

Кога го прашала своето момче за неговите интимни желби, добила одговор кој ја шокирал. Дали …