Нови мерки за влез во Грција – што треба да знаете пред празничното патување

Првомајски празници во Грција – треба да ги знаете новите мерки.
Доколку планирате да патувате во Грција за претстојните празници, сепак ви треба доказ дека не претставувате закана по здравјето кога станува збор за корона вирусот. Според новата заедничка министерска одлука, според новата заедничка министерска одлука, сите правила кои важеа до денес, 18. април 2022 година, ќе важат до 1. мај до 6. часот наутро, стои на страната.

Ова би значело дека ви треба едно од следниве за да влезете:
– Доказ за примена бустер доза во секое време
– Две дози од вакцината, од кои втората не е примена порано од 9. месеци пред пристигнувањето
– Сертификат за прележан вирус кој не е постар од шест месеци
Доколку не сте биле вакцинирани и не сте го имале вирусот во опишаната рамка, неопходен е антиген тест кој не е постар од 24. часа или негативен PCR кој не е постар од 72. часа, се наведува на Фејсбук страницата „Грција Во живо“.


This image has an empty alt attribute; its file name is grcija-denes.jpg
Овие правила важат за сите постари од пет години и за граѓаните на Србија, Црна Гора и Македонија, додека туристите од БиХ во секој случај мора да направат тест без оглед на статусот на вакцинација.
Како што се наведува понатаму, во однос на движењето низ државата и влезовите во различни објекти, издадено е пропратното Решение бр.1882/2022, според кое ништо не е променето од важечките прописи до денес. Значи, за да се влезе во сите објекти кои можат да бидат од интерес за туристите, освен за намирници и аптеки, потребно е да се има некој од горенаведените предуслови.
Ова се однесува на влез и во останатите малопродажни објекти, трговски центри, ресторани. Брзиот тест во овој случај трае 48. часа.
Оние кои имаат само брз тест со истото можат да седат само во бавчите на угостителските објекти, не внатре. Луѓето кои имаат само брз тест не можат да влезат во музеи и археолошки локалитети. Децата од 4. до 17. години можат да се само-тестираат само во аптеки, стои на страницата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Рецепти) ЗЛАТНА ТРОЈКА за долговечност: Мед, цимет и вода за зачувување на здравјето на ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ – Ќе се ШОКИРАТЕ што се’ лекува!

Комбинацијата на мед и цимет е особено важна за проблемите со срцето, и се препорачува …