Традиционалните Велигденски БОИ имаат ВАЖНО ЗНАЧЕЊЕ: Белата значи СЛАВА, жолтата РАДОСТ а црвената…

Велигден е обоен во светли бои… гледаме многу розови, виолетови, жолти и зелени бои! Има причина за тоа.
Еве го вистинското значење зад велигденските бои кои сите добро ги знаеме (плус уште две „традиционални“ нијанси кои би можеле да ве изненадат).

Велигденските бои се литургиските бои на годишното време
Боите што ги поврзуваме со одредени христијански литургии датираат од средниот век (период на средниот век, а не театар за вечера). Според Britannica, во 1198 година, папата Иночентие III воспоставил низа бои што Римокатоличката црква ги користи денес кога го објавила својот De sacro altaris misterio (Мистерија на Светиот олтар).


Папата Иночентие III ја претставил симболиката на секоја боја во својот трактат, базирајќи ги на толкувањата на боите и цвеќињата во старозаветната книга „Песна за Соломон“. Симболичките нијанси традиционално се очигледни во облеката на римокатоличките свештеници (облека што се носи во црковната служба) и усвоени во неколку други христијански деноминации, вклучувајќи ги англиканската и лутеранската црква.

Тоа ги вклучува боите што ги поврзуваме со Велигден денес.


This image has an empty alt attribute; its file name is sareni-jajca.jpg

Бела
Во овој контекст, белата боја означува светлина, чистота, триумф, слава и радост. За христијаните, воскресението Христово на третиот ден по распнувањето се слави како радосен настан. Во црквата може да видите бела крпа што го покрива олтарот и можеби ќе бидете инспирирани да поставите бела прекривка за маса за ручекот во неделата на Велигден, украсена со велигденски лилјани. Се разбира, тоа е култната нијанса на велигденското зајаче и бојата на невапсаното јајце.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што сака некој да ви порача ако ве БАКНЕ во чело? Погледнете каква ПОРАКА носи овој чин!

Бакнежот во чело често изгледа како многу интимен чин, затоа што некој ви кажува дека …