Дел од христијанскиот свет денеска го слави Велигден: ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

ВЕРНИЦИТЕ на Римокатоличката црква и другите западни цркви денеска празнуваат.
Велигден е најголемиот христијански празник бидејќи суштината на христијанското учење го означува Христовото воскресение од мртвите, како победа на верата и животот над смртта.
Според христијанското верување, Христос воскреснал на третиот ден по неговата смрт. Според евангелијата, настанот се случил на гробот на Исус, а радосната вест им била дадена на жените мироносици, рекол архангел Гаврил.
– А неговото лицето му беше како гром, а облеката како снег – напишал евангелистот Матеј, опишувајќи го архангелот Гаврил како седи на „надгробната плоча“ и покажувајќи кон празен гроб.
Обичај е верниците на велигденската миса да носат велигденски јајца и храна, кои потоа свештеникот ги благословува.

На сите припадници од Католичка вероисповест му го честитаме Велигден и им посакуваме многу среќа и здравје!


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КАКО МУДРИТЕ ЛУЃЕ СЕ ОДНЕСУВААТ КОН ЛИЦА КОИ НЕ ИМ СЕ ДОПАЃААТ: Што треба да кажете и да направите за да се заштитите?

Ви претставуваме техники – што да кажете ако ве нервираат, како да постапувате на работа? …