(Рецепт) Помагаат во ЧИСТЕЊЕ НА ЦРНИОТ ЦРНИОТ, ГО НАМАЛУВААТ ШЕЌЕРОТ И ХОЛЕСТЕРОЛОТ: Сувото грозје е поздраво отколку што мислите и дава енергија за цел ден

Денеска најмногу се ценат по финиот вкус и поволните цени, а се одлична замена за слатките. Најпопуларни се во подготовката на колачи, но имаат и многу здравствени придобивки
Сувото грозје се добива со сушење грозје и е еден од најпопуларните видови сушено овошје. Тоа е комплетна и здрава храна која има корисни својства за здравјето. Античките Египќани и Феникијци се одговорни за нивната популарност и ширење низ западниот свет. Поради долгиот рок на траење, тие долго време се користат како извор на енергија на долги и напорни патувања.

Богатство на хранливи материи со заштитно дејство
Сувото грозје е одличен извор на енергија и содржи диетални влакна и многу фитонутриенти. Имаат двојно повеќе антиоксиданси од свежото грозје. Тие се добар извор на минерали калциум, железо, манган, магнезиум, бакар, флор и цинк и витамини од Б комплексот: тиамин, рибофлавин, пиридоксин и фолна киселина.

loading...

100 грама суво грозје содржи: 299 калории, 79,8 грама јаглени хидрати, 3 грама протеини, 0,5 грама масти, 3,7 грама диетални влакна (10 отсто од дневните потреби).

This image has an empty alt attribute; its file name is suvo-grozje.jpg


Влакната во сувото грозје помагаат во регулирањето на тежината и холестеролот и го подобруваат варењето. Сувото грозје е идеално за спортисти на кои им е потребна енергија. Поради исклучителниот нутритивен состав, се препорачуваат на сите. Сувото грозје содржи и значително количество железо, кое директно помага во лекувањето на анемија. Витамин Б комплекс помага во создавање на нови крвни зрнца, додека поголем дел од бакар помага во создавањето на црвените крвни зрнца.

Тие ги одржуваат здрави срцето и крвните садови
Редовното консумирање суво грозје е поврзано со намалување на високиот крвен притисок. За тоа се заслужни многу хранливи материи од сувото грозје, но најсилниот ефект се припишува на високото ниво на калиум – 100 грама суво грозје содржат дури 749 милиграми калиум. Калиумот е минерал за кој е докажано дека ја намалува тензијата на крвните садови и крвниот притисок.


This image has an empty alt attribute; its file name is suvo-grozje-1.jpg

Го регулираат шеќерот во крвта
Голем број студии покажале дека сувото грозје ги намалува ненадејните скокови на инсулин по оброкот, што може да биде опасно за дијабетичарите. Тие одржуваат урамнотежена апсорпција на шеќерот во организмот и го регулираат неговото ниво, што е од големо значење за луѓето со двата типа на дијабетес. Сувото грозје помага во ослободување на хормоните лептин и грелин, кои даваат чувство на ситост, што ја намалува можноста за прејадување и го олеснува одржувањето на диетата.

Заштитете го здравјето на очите
Поради содржината на полифенолни фитонутриенти, сувото грозје е одлично за зачувување на добриот вид. Тие штитат од слободните радикали и помагаат во спречување на макуларна дегенерација, оштетен вид и катаракта. Содржат и витамин А, кој исто така е исклучително важен за доброто здравје на очите. Го намалува ризикот од катаракта и ноќно слепило.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПЕТ РАБОТИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ПОЧИТУВА СЕКОЈА СВЕКРВА: Само така ќе има совршен однос со синот и снаата

Сите знаеме за стереотипот за свекрвите, кој не е најпозитивен. Меѓутоа, во пракса често е …