(ФОТО) Халанд го одбил Реал. Потпишува за 30. милиони годишно, на Раиола фантастична провизија

ЕРЛИНГ ХАЛАНД го одбил Реал затоа што му понудил да го доведе следното лето и прифатил втора понуда, која му гарантира трансфер на два месеци, објавил Sky Sport

. Борусија Дортмунд беше повеќе наклонета кон понудата на Реал бидејќи следната година откупната клаузула на Халанд ќе биде зголемена на 120. милиони евра, а за ова лето таа е 75. милиони евра. Сепак, одличниот и млад (21) голгетер сака што поскоро да си замине, а Манчестер Сити освен што ќе ја плати споменатата сума, им дава богатство на Холанд и неговиот тим.


View this post on Instagram

A post shared by Mino Raiola (@minoraiola)


Џанлука Ди Марцио, новинар на Скај и еден од најсигурните извори на пазарот на фудбалери, открива дека Сити му дал на Халанд понуда која не може да се одбие: напаѓачот има петгодишен договор и годишна плата од 30. милиони евра. и тоа без бонуси, а неговиот агент Мино Раиола провизија од цели 70 милиони евра. Дел од таа неверојатна сума ќе оди кај таткото на Халанд, Алфа Инге.
Халанд дојде во Борусија во зимскиот преоден рок во 2020. година од Салцбург со обештетување од 20. милиони евра. Оттогаш, тој одигра 84. натпревари за клубот од Дортмунд, на кои постигна 80. и намести 22 гола.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЛУДИЛО НА ПОСЛЕДЕНОТО КОЛО – Денеска исходот во групите А и Б, Англија и Холандија може да останат без осминафиналето на Мундијалот

Со денешните натпревари во групите А и Б започнува лудилото од последното коло на Светското …