Замастениот црн дроб често нема симптоми, експертите укажале на скриените знаци на оваа состојба

Заболувањето на замастен црн дроб доаѓа во две главни форми. Безалкохолната масна болест на црниот дроб (NAFLD) е термин за низа состојби предизвикани од акумулација на маснотии во црниот дроб. Може да добиете и алкохолно заболување на црниот дроб, што е оштетување на црниот дроб што е предизвикано со премногу алкохол.
Веб-страницата за здравје Bupa вели дека болката или непријатноста на десната страна на стомакот веднаш под ребрата е можен знак дека вашиот црн дроб е оштетен. Американската фондација за црн дроб вели дека безалкохолниот црн дроб често нема симптоми, според Express.co.uk.

Експертите велат дека кога ќе се појават симптоми, тие може да вклучуваат замор, слабост, губење на тежината, губење на апетит, гадење, болки во стомакот и пожолтување на кожата и очите. Доколку се открие и третира во рана фаза, прогресијата на безалкохолното заболување на црниот дроб може да се спречи и да се намали количината на маснотии во црниот дроб.
Повеќето луѓе ќе ја развијат само првата фаза на безалкохолно замастен црн дроб, а многу често не се ни свесни за тоа.


This image has an empty alt attribute; its file name is simptomi-za-bolen-crn-drob.jpg
Во мал број случаи, може да напредува и да доведе до оштетување на црниот дроб доколку не се дијагностицира и не се лекува. Здравиот црн дроб треба да содржи малку или ниту малку маснотии.
Клиниката во Кливленд истакнува дека постојат неколку знаци по кои можете да препознаете дека ја имате оваа состојба, а некои вклучуваат појави на вашите стапала и кожа.

Луѓето со оштетување на црниот дроб кои забележуваат темна, црна и катранеста столица или темна урина треба да побараат итна медицинска помош, според British Liver Trust. Други сериозни симптоми вклучуваат повраќање со крв, лесни модринки, чешање на кожата и отекување на долниот дел на стомакот.


Сепак, понекогаш и тешките и подоцнежните фази на безалкохолното масно заболување на црниот дроб нема да покажат никакви симптоми и може да останат така многу години.
„Главниот третман за безалкохолни масни заболувања на црниот дроб е здрава исхрана, физичка активност и (доколку е потребно) губење на тежината“, велат експертите. „Ова може да изгледа како многу општ совет, но сите овие чекори ги намалуваат мастите и воспалението на црниот дроб. На пример, за луѓето со прекумерна тежина, доказите покажуваат дека губењето од 5. до 10. проценти од телесната тежина може да го запре, а понекогаш дури и да направи пресврт во оштетувањето на црниот дроб“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. зборови кои ќе го променат текот на вашата врска: Обидете се да го кажувате ова почесто и вашата врска ќе цвета

Три збора што треба да ги кажувате во врската… Еден љубезен збор отвора и железна …