(ФОТО) Борба за секое дрво: Реагирајте! Редовно! Борете се!

Во населбата Аеродром во Скопје било во тек сечење на дрва, без објаснување, но граѓаните негодуваат и се борат за секое дрво на свој начин!
„Ова дрво денес не беше пресечено бидејќи еден обичен граѓанин застана до него и им кажа на луѓето дека не дозволува да биде исечено и дека тоа го прави за своите и нивните деца.
Дека бара да дојде Градоначалничката и да објасни зошто се сечат….и плус дека ќе викнеме медиуми и други граѓани.
Вработениот од службата беше многу културен и рече: Ваше право господине. Само да запишам во решението за да се знае зошто не е исечено.
Ова не го споделувам за да го величам тоа што е направено за едно дрво….туку да ве поттикнам сите индивидуално да реагирате.
Секој. На свој начин.
И едно плус едно плус едно….ќе се зачува зеленилото кое очигледно административците не го третираат како клучно за животот и здравјето на сите…а најмногу на децата.
Реагирајте!
Редовно!
Борете се!“, напиша Лазар Ѓуров на Фејсбук.


Фото: Принтскрин/Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КАКО МУДРИТЕ ЛУЃЕ СЕ ОДНЕСУВААТ КОН ЛИЦА КОИ НЕ ИМ СЕ ДОПАЃААТ: Што треба да кажете и да направите за да се заштитите?

Ви претставуваме техники – што да кажете ако ве нервираат, како да постапувате на работа? …