МОЌЕН БОРЕЦ ПРОТИВ МНОГУ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ: Еве зошто е добро да се јаде млад кромид – особено зелениот дел

Постојат пет јаки причини зошто пролетниот кромид мора да биде на вашата трпеза…
Доаѓа сезоната на млад кромид, која многумина ја сакаат поради вкусот а немаат идеја дека е вистинска ризница на минерали и витамини, како и дека е одлична во заштитата на здравјето на целиот организам. Зелениот дел од овој моќен зеленчук е особено добар за здравјето.
Постојат 5. причини зошто е добро редовно да се јаде пролетен кромид, а тоа се:

Го штити срцето
Младиот кромид е богат со антиоксиданти кои ги штитат клетките во организмот од оштетување предизвикано од слободните радикали. Покрај тоа, постојат индикации дека младиот кромид може да го регулира нивото на крвниот притисок, но и да го намали ризикот од згрутчување на крвта.

loading...

Добро е за видот
Заштитува од воспаление и го намалува ризикот од заболувања на рожницата. Содржи витамин А, кој е важен за производство на протеини во очите, кој е одговорен за добриот вид. Луѓето кои го немаат овој витамин можат да страдаат од ноќно слепило и други нарушувања. Едно кромитче содржи околу 3 проценти од дневните потреби на витамин А.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Теретана под јорган: Пет пози кои согоруваат НАЈМНОГУ КАЛОРИИ

Половина час водење љубов потрошува околу 150. калории, но бројката може да биде поголема, во …