(ВИДЕО+ФОТО) Леклер на пол-позиција во Мелбурн, катастрофа на Саинс

Шарл Леклер ќе ја има пол-позицијата на трката за ГН на Австралија во Мелбурн. Втор ќе стартува Макс Ферстапен, а трет Серхио Перез. На четвртото место се најде Ландо Норис, а петти е Луис Хамилтон. Шарл Леклер имаше стабилен болид, но и возеше без грешка, а тоа го направи најдобар во квалификациите пред Големата награда на Австралија.
Шарл Леклер го имаше најбрзиот круг со време од 1:17.868, додека Макс Ферстапен беше зад него за 286 илјадити делови од секундата. Во второто заостанување се најдоа Серхио Перез и Ландо Норис, како и Луис Хамилтон, кој ги поправи сите грешки во самиот финиш од Q3 делот од квалификациите.


Џорџ Расел го зазеде шестото место, Даниел Рикардо седмото, Естебан Окон осмо, а Карлос Саинс деветто.
За време на Q3 делот од квалификациите, Фернандо Алонсо доживеа несреќа поради дефект на хидрауликата на неговата Алпина. Тоа предизвика да се постави црвеното знаме, а најпогоден беше Карлос Саинс. Беше во брз круг и идеален момент да го постави најдоброто време, но мораше да се оркаже од времето на 50 метри пред целта.

Двајцата Шпанци го извлекоа најтешкиот крај во Q3, Саинс ќе биде деветти бидејќи не успеа да го поправи времето во последното излегување и веројатно под влијание на претходната ситуација погреши во својата последна шанса. Алонсо немаше време во Q3 и заврши десетти.

Валтери Ботас беше само 12-ти во Мелбурн и ги заврши квалификациите во Q2. Катастрофа имаа и возачите на Вилијамс и Астон Мартин. Во Q1, Николас Латифи и Ленс Строл имаа контакт, а во канадската пресметка Латифи го извлече подебелиот крај што значително го оштети болидот на Вилијамс. Квалификациите во Q1 ги заврши и Алекс Албон, а поради проблеми со болидот Себастијан Фетел не можеше во Q2.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Македонија ја победи Малта но со многу мака

Македонската фудбалска репрезентација со многу мака дојде до победа против Малта на стартот на квалификаците …