ЧЕСТОТО МИЕЊЕ НА ЛИЦЕТО МОЖЕ ДА ИМА ПОВЕЌЕ ШТЕТИ ОД ПРИДОБИВКИ: Дерматолог објаснува зошто треба да бидеме умерени

Дерматолозите предупредуваат дека пречестото миење на лицето може да има негативни последици. Постои грешка која повеќето луѓе ја прават кога го мијат лицето, а веројатно не сме ни свесни за тоа
Честото миење на лицето може да направи повеќе штета отколку добро, особено ако се борите со акни или мрсна кожа. Дерматологот д-р Ева Мелег открила зошто овој тип на рутина не е добар.

Проблем со мозолчиња
Кај луѓето кои имаат проблем со акните, честото миење не помага да се намали нивото на маснотии.
Честото миење на лицето ги отстранува природните масла од површината на кожата, оставајќи ја сува, и затоа почесто ќе доведе до тоа телото да произведува уште повеќе себум за да го надомести.
– Чистењето на лицето со некомедогено масло за чистење лице проследено со нежна ексфолијација еднаш на 1-2 дена е подобро од секојдневното миење со гел за миење лице чија цел е растворање на маснотиите.

loading...

This image has an empty alt attribute; its file name is mienje-lice.jpg

Не ги спречува мозолчињата
Вишокот на себум не е она што предизвикува акни, така што секојдневното миење на лицето нема да ја реши основната причина. Она што е вистински проблем е оксидацијата на себум кога е блиску до површината на кожата. Се меша со воздухот и бактериите и доведува до блокади и воспаленија кои пак предизвикуваат мозолчиња. Значи, всушност, треба да ја запрете оксидацијата на себум, наместо да го миете секој ден.
– Доколку себумот се остави слободно да тече и не се плакне постојано, крајниот резултат ќе биде дека телото постепено ќе се регулира и ќе почне да произведува помалку себум – истакнува д-р Мелег, пренесува The Sun.
Парадоксот често е во тоа што луѓето со мрсна кожа и акни веднаш почнуваат повеќе да го мијат лицето, што пак всушност го зголемува производството на себум. Чистењето на кожата со нежен пилинг еднаш дневно, а потоа и серум за чистење на себум е подобар начин за контрола на производството на себум и спречување на мозолчиња.


This image has an empty alt attribute; its file name is mienje-lice-2-1024x683.jpg

Ги отстранува добрите бактерии
Секојдневното миење на лицето може да ги отстрани добрите бактерии и потоа да ја направи вашата кожа уште посува. Добрите бактерии кои ја штитат и одржуваат бариерата на кожата, ги спречуваат лошите бактерии, а исто така ја задржуваат влагата и го спречуваат сушењето.


– Кожната бариера е клучна за одржување на влажноста и еластичноста на кожата. Луѓето кои се склони кон егзема често имаат генетски компромитирана функција на кожна бариера. Така, убивањето добри бактерии на кожата кои помагаат во поправка на оштетената или загрозена кожна бариера само ќе ги влоши работите. Така, доколку имате сува кожа, секојдневното миење на лицето може да доведе до уште поголема сувост – истакнува д-р Мелег, пренесува The Sun.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Теретана под јорган: Пет пози кои согоруваат НАЈМНОГУ КАЛОРИИ

Половина час водење љубов потрошува околу 150. калории, но бројката може да биде поголема, во …