Симптом на дијабетес се појавува на стапалата – и тоа воопшто не е пријатно

Ако имате дијабетес, ќе добиете предупредување да внимавате на вашите стапала.
Експертите препорачуваат секој ден добро да ги прегледате стапалата за да забележите какви било промени на време.
Доколку забележите промена било во физичка смисла или во мирисот на стапалата, потребно е прво да се јавите кај општ лекар.
Сепак, постојат три знаци на кои треба да внимавате, бидејќи тие може да укажуваат на оштетување на нервите.
Тоа се црвенило, топлина и оток, според Националниот институт за дијабетес и дигестивни и бубрежни заболувања.

This image has an empty alt attribute; its file name is dijabetes-stapala-1.jpeg

loading...

Штетата е предизвикана од долгорочно неконтролирано високо ниво на шеќер во крвта. Ова може да предизвика состојба наречена стапало на Шарко, што резултира со коскени испакнувања. Може да ја намали способноста за чувство на температура и болка, што значи дека не се забележуваат исеченици и плускавци.
Ова потоа ги прави стапалата подложни на инфекции, бидејќи дијабетесот го намалува протокот на крв во екстремитетите, а на исекотините им треба подолго да зараснат.

This image has an empty alt attribute; its file name is diabetes-stopala3.jpg


Луѓето кои боледуваат од дијабетес треба да внимаваат на исекотини, рани или црвени дамки, отоци или плускавци полни со течност и враснати нокти на нозете, бидејќи сето тоа може да доведе до инфекција.
Кога сте дијабетичар, вашето тело може да се бори да произведе доволно инсулин или инсулинот може да не биде ефикасен. Со дијабетес тип 1, панкреасот на една личност не произведува инсулин.
Во тип 2, клетките во телото стануваат отпорни на инсулин, па затоа е потребна поголема количина на инсулин за да се одржи нивото на гликоза во крвта во нормален опсег. Но, ако не го држите под контрола шеќерот во крвта – тоа може да биде опасно и може да доведе до сензорни проблеми.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 96 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 – Пријавени се три починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 …