(ВИДЕО+ФОТО) Жената која го напишала есејот „Како да го убиеш својот сопруг“ е обвинета за убиство на мажот

Авторката на есејот „Како да го убиеш нејзиниот сопруг“ ќе биде обвинета за убиство на нејзиниот сопруг.
Ненси Крамптон-Брофи е автор на љубовни романи кои самата ги објавила, а во 2011. година го објавила споменатиот есеј во кој детално се опишуваат различните мотиви и начини на убиство на сопружникот. Седум години подоцна, 71-годишната жена била уапсена под сомнение дека го убила нејзиниот сопруг Даниел Брофи со кого била 26. години во брак.

This image has an empty alt attribute; its file name is nensi-krampton-2-822x1024.jpg
Тој готвач бил пронајден мртов на 2. јуни 2018. година во кујната на Кулинарскиот институт во Портланд, со прострелна рана во грбот и уште една во градите. Неговата сопруга ја споделила веста за неговата смрт на Фејсбук еден ден подоцна.
„Имам тажна вест да кажам. Мојот сопруг и најдобар пријател, готвачот Ден Брофи беше убиен вчера наутро. За оние од вас кои ми се блиски и мислите дека ова заслужува телефонски повик, вие сте во право, но во моментов јас се борам се да сфатам“, напишала Ненси.

loading...

Таа потоа била уапсена, во септември, и се изјаснила за невина. Случајот стана познат по нејзиниот есеј, во кој во воведот се вели: „Како романтична писателка на напнати приказни, поминувам многу време размислувајќи за убиство и, следствено, за полициска постапка. На крајот на краиштата, ако убиството треба да ме ослободи, јас сигурно Не сакам да бидам во затвор. И дозволете ми да ви кажам јасно за евиденција, не сакам комбинезони и портокаловата не е моја боја“.


This image has an empty alt attribute; its file name is nensi-krampton-1.jpg

„Недостаток е тоа што полицијата не е глупава“
Обвинителите тврдат дека Ненси го убила својот сопруг во обид да добие повеќе од 1,5 милиони долари животно осигурување, а нејзиниот есеј го наведува финансискиот мотив како мотив број еден за убиството на нејзиниот сопруг.
„Разводот е скап, дали навистина сакате да го делите имотот? Или ако сте се омажиле за пари, немате право на се?“,
напишала Ненси во есејот.
„Негативната страна е што полицијата не е глупава. Тие прво гледаат во вас. Значи мора да бидеш организиран, немилосрден и многу паметен. Сопрузите и порано исчезнуваа од крузерите. Зошто не и вашиот?” продолжила таа.
Писателката и кажала на полицијата дека била дома кога нејзиниот сопруг бил убиен, но снимката од камерата во близина на местото на злосторството покажува дека таа го возела своето комбе во два правци во моментот на неговата смрт.

„Иако првиот истрел веројатно го парализирал Ден Брофи и го оставил неподвижен, Ненси Брофи потоа и пришла на беспомошната жртва и повторно ја застрелала од непосредна близина, пукајќи му во срцето за да се увери дека Даниел Брофи ќе умре“, напишал обвинителот во судскиот извештај од 2020. година. По долгогодишно чекање, судењето е речиси подготвено да започне и може да потрае до седум недели, наведува Oregon Live.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто некои луѓе нè НЕРВИРААТ БЕЗ БИЛО КАКОВ ПОВОД? Психолозите даваат објаснување!

Одговорот на ова прашање всушност лежи во нас самите Речиси секој знае некои луѓе кои …