(ФОТО) ОДРЖАНИ ГРЕМИ НАГРАДИТЕ 2022: ТИЕ синоќа влегоа во историјата поради нивниот придонес во музиката

Очите на љубителите на музиката беа вперени во 64-тото по ред Греми одржано синоќа во Лас Вегас
Ги собра најдобрите музички изведувачи од 2021 година.

Џон Батист собра најмногу номинации, вкупно 11, меѓу кои албум на годината, рекорд на годината и најдобар R&B албум, а потоа следат Џастин Бибер, Доја Кат и Х.Е.Р. со осум, и Били Ајлиш и Оливија Родриго со седум.
Ајлиш трета година по ред беше номинирана за албум, песна на годината и најдобра поп соло настап.


Џеј Зи си обезбеди место во книгата на рекорди со својата 83-та номинација за Греми, што значи дека стана најноминирана личност на сите времиња.

Наградата Греми, основана во 1959. година, е годишна награда за исклучителен придонес во музиката и дискографијата, што ја доделува Американската академија за уметности и науки на рекорди (NARAS).


Кој освои Греми 2022?
Награда за плоча на годината: „Leave the Door Open”, Silk Sonic“, Silk Sonic
Награда за песна на годината: „Leave the Door Open”, Silk Sonic“, Silk Sonic

Албум на годината: We Are,, Џон Батист
Награда за најдобар нов изведувач: Оливија Родриго


View this post on Instagram

A post shared by Just Jared (@justjared)

Најдобар поп настап: Оливија Родриго

Најдобрата изведба на бендот: „Kiss Me More“, Doja Cat feat. SZA

Најдобар поп албум: „Sour“, Оливија Родриго

Најдобар рап албум: „Call Me If You Get Lost“, Tyler, the Creator


Најдобра изведба на опашката: „Family Ties“, Бејби Ким, Кендрик Ламар

Најдобра рап песна: „Jail“, Канје Вест, Џеј Зи

Најдобар латински поп албум: „Mendó“, Алекс Куба

Најдобра R&B изведба: „Leave The Door Open“, „Silk Sonic“, „Pick Up Your Feelings“, Џезмин Саливан

Најдобра R&B песна: „Leave The Door Open“, Силк Соник


Најдобар поп вокален албум: „Love for Sale“ – Тони Бенет и Лејди Гага

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КАКО МУДРИТЕ ЛУЃЕ СЕ ОДНЕСУВААТ КОН ЛИЦА КОИ НЕ ИМ СЕ ДОПАЃААТ: Што треба да кажете и да направите за да се заштитите?

Ви претставуваме техники – што да кажете ако ве нервираат, како да постапувате на работа? …