(ВИДЕО) СКОРО ДВЕ ДЕЦЕНИИ БИЛ ВО КОМА: Сите се откажале, а тој се разбудил по 19 години и побарал – млеко

Починаl ТЕРИ Вејн Волис (57),  маж од Арканзас кој „се прослави“ откако чудесно се разбуди од комата во која се наоѓаше речиси две децении.
„Човекот кој спиеше 19 години“ почина во вторникот, опкружен со пријателите и семејството во болницата за напредна нега во Сирси, само една недела пред неговиот 58-ми роденден. Причината за смртта се уште не е позната.

Волис, од Биг Флет, имал ужасна сообраќајна несреќа само шест недели по раѓањето на неговата ќерка Амбер во јули 1984 година. Во тоа време се возел во округот Стоун пред неговиот камион да слета од мостот и упадне во поток, увибајќи патник.
Тери подоцна бил пронајден, но не реагирал на никакви дразби, а неговиот камион, кој се превртел наопаку во сувото корито, бил скршен во ограда откако паднал од висина од речиси седум и пол метри. Несреќата го претворила таткото на едно дете во коматозен квадриплегичар.
Една година по несреќата, коматозната состојба на Волис се стабилизирала, состојба која лекарите верувале дека е трајна. Меѓутоа, пркосејќи им на сите медицински очекувања, Волис се разбудил во 2003. година и ја замолил мајка си за својот омилен пијалок.


Отпрвин изговарал само едноставни зборови како „млеко“ и „мама“, но подоцна можел да изговара целосни реченици, сè додека на крајот Волис целосно не ја повратил способноста за зборување откако неговиот мозок се опоравил по речиси смртоносниот судар. Дури и ја вратил способноста да поместува одредени делови од телото, иако останал траен инвалид од здобиените повреди.
„Семејството на Волис го опишало неговото будење како „чудо“ во тоа време, и тие биле преплавени со емоции поради закрепнувањето на Волис и покрај сите изгледи. Се верувало дека непоколебливата поддршка и грижата на неговите најблиски придонела Волис да излезе од кома.


This image has an empty alt attribute; its file name is cudo-1.jpg
Тој станал предмет на опширно медиумско известување, а весниците и медицинските написи го нарекле „Човекот кој спиеше 19. години“. Откако неговиот мозок бил скениран во медицински центар во Њујорк, била развиена хипотеза дека неговиот „мозок повторно ги поврзува невроните кои останале недопрени и формирале нови врски за да ги заобиколат оштетените области“.
Според неговиот некролог, „Волис уживал да јаде што било во секое време. Уживал да слуша музика во живо, сакал да пие Пепси и имал прекрасна смисла за хумор“. Волис ја оставил сопругата Сенди, ќерката Амбер и бабата и дедото. Неговата мајка Ангели починала во 2018 година.

Фото: Принтскрин/YouTube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за сабота, 02.07.2022: Изгледате вознемирени при помислата дека некој емотивно ве запоставува. Тркалото на среќата се врти, бидете потрпеливи…

Овен Љубов: Некој ве поттикнува да бидете во добро расположение. Во согласност со вашите афинитети, …