(ВИДЕО) Украинското Министерство за одбрана ги додели „Оскарите“ за најдобри видеа од војната

СЛОБОДНИОТ Свет неодамна имаше можност да ужива во церемонијата на Оскар, а Украина разурната од војна ги доби своите Оскари.
Нивната церемонија беше вешто монтирана од Министерството за одбрана во форма на пропагандни филмови неодамна објавени на Твитер, во кои тие ги прикажуваат славните моменти од нивната борба против Русите.
Наместо актери, режисери и други филмаџии, беспилотни летала, трактори и проектили се победници во оваа верзија на Оскарите.

Награда за најдобар филм
Во најочекуваната и најнеизвесната категорија, победник беше филмот Руски воени бродови, се е… во Бердјанск. Тоа е видео кое го прикажува уништувањето на рускиот десантен брод Саратов, при што вон употреба биле ставени 20 тенкови, 45 оклопни транспортери и 400 војници на него.


Награда за најдобра споредна машка улога
Наградата за најдобра споредна машка улога ја доби фаворизираниот руски трактор за улогата во филмот „Скроти горопадник“. Рускиот трактор стекна светска слава практично во првите денови од војната, успешно влечејќи ги оклопните возила оставени од руските војници.


Награда за најдобар странски филм
Сепак, оваа интересна награда ја освои рускиот Бајрактар, дрон кој е една од вистинските ѕвезди на овој конфликт, во поголема меѓународна конкуренција. Со Барјактарите, украинската армија им нанесе значителна штета на Русите.
Украинското Министерство за одбрана го нарече филмот „Барјактар“. Песна од турски гостин.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Познат руски психолог открива: Една особина ја прави жената фатална

Не се работи за физички изглед Познатиот руски психолог Михаил Лабковски смета дека самодовербата е …