Што е афазија – болеста од која боледува Брус Вилис?

Веста дека Брус Вилис се повлекува од актерството поради дијагностицирана афазија се прошири низ светот. Многумина не знаат ништо за оваа болест, но на луѓето им е јасно дека дијагнозата е доволно сериозна за да го оневозможи Вилис да продолжи да дејствува. Што е афазија, како настанува и дали постои начин да се излечи или барем да се забави нејзината прогресија?
Афазијата се однесува на нарушување на веќе стекнатиот јазик и говор, а причината за неа е познато или непознато оштетување на мозокот. Најчесто се јавува како резултат на мозочен удар.
Причините најчесто се васкуларни лезии, тумори, трауми, дегенеративни заболувања на централниот нервен систем. Може да се појави и поради повреда на главата, удар или инфекција.

Клиничка слика
Афазијата е неможност да се користи јазикот: како таква, таа се манифестира преку сите јазични модалитети: влијае на способноста за слушање и зборување, читање и пишување и не зависи од слухот и видот.
Најчесто, афазијата се јавува како последица на прекин на анатомските врски помеѓу сетилните и моторните делови на мозокот.
Нејзините карактеристики се: говорот е претежно течен, има нарушување на именувањето, неможност за повторување на зборовите, разбирањето е делумно зачувано, читањето е можно само по себе, но не гласно. Пациентот обично е свесен за проблемот и се обидува да го поправи.
Кога афазијата се јавува како последица на срцев удар, пациентот не зборува, не разбира говор, не чита, не пишува, не повторува зборови и не именува видени предмети.


Третман
Потребно е што поскоро да се побара помош од логопед, кој ќе ја продолжи веќе започнатата терапија во болница.
Би било добро да се започне што е можно порано, бидејќи чекањето негативно влијае на резултатот и времетраењето на терапијата.
Може да се каже дека рехабилитацијата е речиси незамислива без соработка на семејството, која мора да биде постојана, упорна, без прекин, што не е лесно, бидејќи рехабилитацијата трае со години.
Членовите на семејството со пациентот мора да го повторат она што тој го направил со логопедот и да му помогнат да ги совлада писмените и усните задачи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ОД ОДМОР ОТИШЛА ВО СМРТ – ПРИНЕЗАТА ДАЈАНА ЕДЕН МЕСЕЦ ПРЕД СМРТТА УЖИВАЛА СО ДЕЦАТА И ЉУБОВНИКОТ НА ОДМОР: Фотографии од јахтата „кршат“ срца

Фотографиите од снимањето на серијата за принцезата Дијана покажале како таа ужива на одмор со …