Леукемијата е најподмолниот облик на рак – ова се првите симптоми на злобната болест

Леукемијата е една од најболните форми на рак и многу често симптомите лесно се игнорираат, велат лекарите. Затоа е многу важно да го слушате организмот …
Акутните леукемии, популарно познати како рак на крвта, а буквално преведени како „бела крв“, се малигни, клонални заболувања на хематопоетските матични клетки и се карактеризираат со присуство на незрели, млади клетки во коскената срцевина, таканаречени бласти.
Според статистичките податоци, ракот на крвта или леукемијата почесто ги погодува мажите и луѓето постари од 50. години, а поради „обични“ симптоми, некој може да ја има со години, па дури и децении, без воопшто да знае за тоа. Една вредност при анализа на крвната слика ќе укаже на голем проблем.
„Некоја вредност кога треба да се внимава вкупните лимфоцити да бидат над 5.000. Значи, не леукоцити туку лимфоцити, односно ако вкупните леукоцити се над 15.000 тоа е сигнал кога треба да реагирате“, велат специјалистите по интерна медицина.

Ова се најраните симптоми на леукемија:
– Губење на тежина
– Зголемено ноќно потење
– Покачена температура
– Зголемени лимфни јазли
– Чувство на напнатост на левата страна


This image has an empty alt attribute; its file name is analizi-na-krvta-1.jpg

„Зголемените лимфни јазли, велат пациентите, имаат испакнатини на вратот, препоните, пазувите. Тоа се типични места. А она што често го чувствуваат е чувство на исполнетост под левиот ребрен лак, што всушност е последица на зголемена слезина. Она што често ги носи пациентите на лекар се честите инфекции. Пациенти кои малку по малку имаат пневмонија или некои слични инфекции“, додаваат докторите


Сите пациенти со леукемија со бавно дејство немаат потреба од третман. Една третина од пациентите мора веднаш да се лекуваат, една третина ќе одат на редовни контроли за да се утврди дали имаат потреба од лекување, а една третина од пациентите никогаш нема да бидат кандидати за терапија, нагласува специјалист. Постојат неколку видови третмани, цитостатици, имунотерапија а пациентите можат да бидат вклучени во клиничките студии.
Кој е под терапија, важно е да се консултира за исхрана и физичка активност, велат експертите. И секако, грижете се за вашиот имунитет кој веќе е нарушен поради болеста.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Никогаш не ги игнорирајте: 10 симптоми кои можат да бидат знаци за проблеми со бубрезите

КОГА бубрезите се загрозени, може да се појават многу симптоми. Ако забележите повеќе од еден, …