ДОКАЖАНО – ЧИТАЊЕТО КНИГИ ГО ПРОДОЛЖУВА ЖИВОТОТ? Ова го вели науката за влијанието на читањето врз вашето здравје

Повеќето луѓе читањето го сметаат за хоби, бегство од секојдневниот живот, исто како филмовите. Но, факт е дека читањето не е само хоби за релаксација, тоа е вештина која има некои луди предности – особено ако тоа го правите секој ден.
Читањето не е само добро хоби, туку има и придобивки кои благотворно делуваат на вашето здравје. На крајот на краиштата, без разлика дали сте нервозни, тажни или нешто ви пречи, читањето ќе ве оддалечи од проблемите и ќе ви го опушти мозокот.
Еве 7. научни причини да ја тргнете таа прашлива книга од полицата и да почнете да ја читате:

1. Читањето го намалува стресот
Поголема е веројатноста да го намалите стресот со читање книга отколку слушање музика или гледање телевизија. Во студијата спроведена од Универзитетот во Сасекс, учесниците покажале помал пулс, опуштени мускули и 68% пониски нивоа на стрес – по само 6. минути читање! Причината за ова е што ако се концентрирате, читањето целосно го вклучува вашиот мозок. А кога вашиот мозок е зафатен, нема време за размислување, непромислена анализа или стрес.


2. Го подобрува фокусот
Ако телефонот ви пречи на секои 2. секунди, треба да почнете да читате! Тоа е сосема природно – не можете да преживеете без телефон. Без разлика дали сте на работа или дома – секогаш ќе ви го одвлекува вниманието со известувања, повици, пораки или е-пошта. Затоа, не е изненадување што опсегот на човечкото внимание паднало од 12. секунди во 2000 година, на само 8. секунди денес! Тука доаѓа читањето како лек. Видете, читањето го тера вашиот мозок да се фокусира на една работа во текот на подолг временски период, особено ако читате нешто супер интересно. А истражувањата покажуваат дека ова му помага на вашиот мозок да стекне навика да ги игнорира одвлекувањата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОЧИНАЛА НА 40 ГОДИНИ – Британската водителка која неодамна почина, им оставила трогателно проштално писмо на своите деца

Британската водителка, која почина на крајот на јуни по битка со ракот на дебелото црево, …