Шест правила на бонтон на кои секогаш треба да се придржуваме: НИВ мора секогаш да ги имате на ум!

Грижете се за вашите манири и впечатокот што го оставате кај другите
Бонтонот е збир на правила на убаво и учтиво однесување, а различни содржини се присутни речиси во сите општества. Зборот бонтон е од француско потекло и во превод значи елегантно однесување.
Со текот на времето, правилата за добро однесување се променија, приспособувајќи се на модерниот начин на живот.
На пример, порано беше сосема незамисливо жената да запали цигара, а припадниците на посилниот пол мораа да ја пресоблечат гардеробата на која се чувствува чад, доколку останат во женско друштво.

Кои правила важат денес?


1. Влегување и излегување од ресторанот
Дамите имаат предност – речиси сите го знаат тоа. Сепак, постојат исклучоци. При влегување во угостителски објект, правило е мажот да влезе прв за жената прва да не наиде на непријатни ситуации. Односно, посилниот пол е тој што го трасира патот и избира маса во ресторан.

This image has an empty alt attribute; its file name is bonton-640x373.jpg


2. Симнување на капа, шешир или ракавица
И’ денес важи правилото кога мажот ќе сретне жена во некој пролаз или просторија, да ги симнува капата, шеширот, ракавиците, во зависност од тоа што носи во тој момент. Од друга страна, понежниот пол воопшто не го прави тоа.

This image has an empty alt attribute; its file name is bon-ton.jpg


3. Есцајг
Кога станува збор за приборот за јадење, постојат многу правила и мислења за тоа како правилно да се намести и со каков прибор да се јаде. Но, постои едно правило кое е општо прифатено насекаде, а тоа е дека приборот за јадење никогаш не треба да се остава на рабовите на чинија за време на ручекот. Вилушката и ножот се ставаат вкрстено во чинијата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …