МОЛБА- намалете го возењето!

Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) во петокот ги повика возачите да патуваат помалку, да го делат превозот и да возат побавно, потсетувајќи на планот за намалување на потрошувачката на нафта во контекст на загриженоста за снабдувањето во времето на руската инвазија на Украина.
Планот на ИЕА го нагласува обемот на кризата со снабдување предизвикана од санкциите против Русија и неповолноста на купувачите за руска нафта.
Препораките вклучуваат побавно возење, работа од дома, денови без автомобили во градовите, поевтин јавен превоз и поттикнување на практиката на споделување транспорт, а би можело да ја намали побарувачката на нафта за 2,7 милиони барели дневно за четири месеци, соопштила ИЕА.
Бидејќи најголемиот дел од побарувачката за нафта доаѓа од транспортот, планот се фокусира на можноста за намалување на потрошувачката на нафта во транспортот на луѓе и стоки од точката А до точката Б, со примена на „конкретни мерки“ воведени во голем број земји и градови.

This image has an empty alt attribute; its file name is germanci-za-najdobri-avtomobili-2.jpg
Планот на ИЕА за намалување на побарувачката, сепак, може да ги спречи субвенциите за енергија и моторни горива што веќе се одобрени или се разгледуваат од многу членови на агенцијата.
Во ноември, агенцијата проценила дека субвенциите за фосилни горива се зголемени најмногу од минатогодишниот мониторинг, достигнувајќи 440 милијарди долари, што ги одразува напорите на владите ширум светот да ги заштитат потрошувачите од растот на цените.
Денешната порака на ИЕА се заснова на сличен акционен план што го објавија претходно овој месец, промовирајќи намалување на зависноста од рускиот гас, проценувајќи дека Европа може да го намали увозот на гориво од Русија за повеќе од една третина во рок од една година.
ИЕА ги повика владите да ги направат промените трајни, не само од економски причини, туку и за борба против климатските промени.
„Долгорочните намалувања се важни не само за подобрување на енергетската безбедност на земјите, туку и за борба против климатските промени и за намалување на загадувањето на воздухот“, велат од агенцијата.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

4 работи со кои не смеете да претерате: Можат да влијаат на вашето здравје

Би се рекло дека сè што не е умерено може на некој начин да ни …